Holčička přežila díky náhodě, žena z Přelouče s dalším mužem ji našli, když v sobotu 8. ledna krátce před čtvrtou hodinou ranní při procházce krajským městem náhodně prohlíželi kontejnery v lokalitě Labský palouk. „Ještě před půl rokem jsme byli bezdomovci,“ začala vysvětlovat situaci svědkyně Dominika D., která dítě zachránila.

Podle ní ji ten večer zaujal proutěný koš, který ležel u kontejneru. Dvojice se ale rozhodla, že se pro něj vrátí až později. Soudní spis uvádí, že se muž se ženou po procházce opravdu na místo vrátili a žena nahlédla do kontejneru. „Poklop udělal ránu a dítě začalo plakat. Myslela jsem si, že je to hračka. Poprosila jsem muže, aby se podíval znovu. Ta malá pořád plakala,“ řekla před soudem Dominika D.

Včera soud začal výpovědí matky:

Případ holčičky nalezené v kontejneru na jednom z pardubických sídlišť dnes řeší Krajský soud v Pardubicích.
Dnes bych to udělala jinak, řekla žena, která odložila novorozence do popelnice

Podchlazené zakrvácené miminko podle soudního spisu leželo v levém zadním rohu poloprázdné popelnice. Tu noc byla teplota zhruba na nule. Poté, co se muž přesvědčil, že je to opravdu živé dítě, začala dvojice hledat pomoc. Pár měl ale vybitý telefon.

Jednání soudkyně Anna Sobotková naplánovala do 4. listopadu. Dále budou vypovídat soudní znalci.

„Proto jsem běžela a zvonila na všechny zvonky u nejbližšího domu. Nic se ale nedělo, přišlo mi to jako strašně dlouhá chvíle. Tak jsem běžela do ulice a mávala jsem na kamery, abych na sebe upoutala,“ popsala situaci žena.

Podle svědkyně se jim po chvilce podařilo zastavit auto, ve kterém jeli tři mladí lidé. Přesvědčila je, aby zavolali policii a záchrannou službu.

Zdroj: Nikola Remešová

„Muž a žena na nás z chodníku mávali. Zeptal jsem se, co se děje. Pak nám ukázali, kde se miminko nachází. Když jsem stáhl okénko, uslyšel jsem slabě plačící dítě,“ popsal u soudu řidič, který zavolal záchranku. Dodal, že v té chvíli ho zachvátila panika.

Lékaři pak po telefonu naváděli nálezce, jak mají postupovat. „Řekla jsem si, že jsem přece máma. Svlékla jsem si bundu a čepici a skočila jsem pro ni,“ vypověděla svědkyně a dodala, že novorozeně mělo ještě pupeční šňůru.

Holčičku si prý přivinula k sobě a snažila se ji zahřát. „Bála jsem se, abych jí ještě více neublížila. Nevěděla jsem, proč ji někdo vyhodil,“ rozrušeně dodala svědkyně.

Matce, která vyhodila novorozenou holčičku do kontejneru na Labském palouku v Pardubicích, hrozí až výjimečný trest.
Matka odložila novorozence do kontejneru. U soudu jí teď hrozí výjimečný trest

Druhý nálezce se k soudu nedostavil. Podle soudního spisu ale vypověděl, že se událost stala kolem druhé hodiny ráno a dítě bylo už téměř fialové. Zabaleno bylo pouze do starého hadru. „Přestože je nález vylekal, zachovali se zcela správně a začali hledat pomoc,“ pochválil nálezce kriminalista Milan Šimek. Podle policie šlo o velké štěstí.

Obžalovaná žena byla i dnes u soudu přítomna, opět ale na výpověď nereagovala. Čin nepopírá a podle svých slov jej lituje. Za pokus o vraždu jí hrozí 15 až 20 let, případně trest výjimečný. „Důležitou roli budou hrát v daném případu posudky, nelze do budoucna vyloučit změnu právní kvalifikace,“ konstatovala mluvčí Policie České republiky Markéta Janovská.