Vzhledem k jeho chování na veřejných sociálních sítích jsme pro něj požadovali přísnější trest. Zvážím proto ještě, zda se proti stanovené výši trestu neodvolám,“ komentoval státní zástupce Ondřej Langr při odchodu ze soudní síně. Samotný Kroupa se k soudu nedostavil.

Případ se týká tři roky starého nenávistného komentáře pod fotkou prvňáčků, kdy muž podle obžaloby na Facebooku pod fotografii třídy teplických prvňáčků s romskými, arabskými a vietnamskými dětmi napsal: „Ještě že jsou ze ZŠ Plynárenská. Řešení se přímo nabízí.“

Policie Kroupu označila za jednoho z těch, kteří napsali rasistické komentáře pod fotku prvňáčků zveřejněnou na webu Teplického deníku v rámci seriálu, v němž se třídy představovaly. Navíc v minulosti propagoval prostřednictvím svého facebookového profilu nacismus.

Obhájce Michael Mann žádal pro svého klienta zproštění viny. Podle něj byl komentář pouhým žertem. Poznamenal také, že ani nebylo zcela prokázáno, že by právě osoba jménem Vítězslav Kroupa byla majitelem profilu, na kterém se komentáře objevily. Při své závěrečné řeči se Mann snažil v soudní síni hájit svobodu slova. Trval na tom, že popsaný skutek není trestným činem. „Bez ohledu na to, kdo komentář psal, tak ho myslel jako slovní hříčku, bez úmyslu někoho podněcovat,“ prohlásil.

Za hranou 

Státní zástupce Ondřej Langr to ale vidí jinak. Podle obžaloby autor připojil k diskuzi svůj příspěvek právě kvůli etnické příslušnosti některých ze zobrazených dětí. „A to už je za hranou. Jednoznačně tam lze dovodit nějakou výzvu k likvidaci, což není v pořádku. Takové jednání je zapotřebí stíhat,“ uvedl. Podle něj v takovém případě svoboda slova už překračuje své hranice. Zejména pokud jsou potlačována práva jiných. Útok navíc podle něj směřoval k malým dětem.

To, že se nemohlo v žádném případě jednat o žert, uvedla v odůvodnění rozsudku soudkyně Lucie Yakut. „Nic k tomu, mimo vyjádření obhájce, nenasvědčuje,“ komentovala.

U soudu se Kroupův případ projednával dvakrát. Muž se k autorství příspěvků původně přiznal, ale pouze při výslechu na policii. U soudu to už při prvním líčení vloni nepotvrdil. Odmítl vypovídat, na jednání nechodil, neboť pobýval v té době v Anglii. Což soudkyně původně akceptovala a případ projednávala v jeho nepřítomnosti. Nakonec Kroupu zprostila obžaloby s odůvodněním, že se nepodařilo prokázat, zda to byl právě on, kdo příspěvky prostřednictvím facebookového účtu zveřejňoval.

Krajský soud ale posléze případ vrátil zpět na začátek. A to na základě odvolání státního zástupce, kterému se osvobození nelíbilo. Striktně požadoval výslech obviněného, v čemž mu nadřízený orgán teplického senátu vyhověl. Případ se tedy vrátil zpět do Teplic k doplnění dokazování. Obžalovanému muži za hanlivý komentář hrozily až 3 roky vězení.

Ale ani v opakovaném projednávání celého případu obžalovaný letos v březnu nevypovídal. Soud proto v opakovaném řízení předvolal k výslechu některé další svědky, kteří na sociálních sítích vystupovali jako Kroupovi přátelé. Cílem bylo dokázat propojení účtu s dotyčným mužem.