Tomáš Čermák z Holýšova na Plzeňsku by si měl odpykávat 5,5 roku ve vězení za propagaci terorismu. Té se dopustil podněcováním k útokům na politiky v době covidu. Čermák však do vězení nenastoupil a policii uniká.

Podporovatelé bývalé novinářky Jany Peterkové 30. května 2023 na pražském městském soudu vylomili dveře do jednací síně
Chaos u soudu s Peterkovou: Policie obvinila osm lidí z výtržnictví

Na sobotním videu, které na Facebook nahrál jeho kamarád, taktéž dezinformátor Pavel Zítko, se opět opírá do českých politiků, kterým na videu vyhrožuje. „Chci abyste věděli, že jsem naprosto v pořádku. Nebudu vám říkat přesně na jakym místě jsem, chci abyste to poznali tady z těch obrázků, co mam na sobě,“ říká Čermák a ukazuje přitom na ruskou vlajku a rudé třičko se srpem a kladivem s nápisem CCCP.

Neumíš ani zavírat do kriminálu, vzkázal Rakušanovi

Následují útoky na ministra vnitra Víta Rakušana. „Neumíš ani zavírat, pořádně do kriminálu," zazní ve videu. „Chci vám všem vzkázat, všem vlastizrádcům, že budete pěkně potrestání,“ pokračuje Čermák. V závěru od něj zaznívají slova „Do zbraně, postavte se na odpor … Sláva Rusku, sláva Československu.“

Na video už regovala česká policie. „V pátrání po Tomáši Čermákovi pokračujeme. Zabýváme se zároveň i informacemi ve virtuálním prostředí včetně výroků uvedených ve videu,“ sdělila policejní mluvčí Pavla Burešová.

„Je pozoruhodné, že někdo, kdo si stěžuje na údajnou nesvobodu v Česku, spatřuje vzor v zemi, kde se válce nesmí říkat válka, kde kritizovat armádu je vlastizrada a kde nepohodlní lidé buď padají z oken, nebo s nimi padají letadla,“ reagoval na síti X (dříve Twitter) na Čermákovo video ministr vnitra Vít Rakušan.