„Dnes odpoledne jsme přijali oznámení o nálezu tří mrtvých těl. V současné chvíli prověřujeme jejich násilné úmrtí, ohledáváme místa činu a zajišťujeme stopy. Další informace budou až zítra,“ sdělila policejní mluvčí Iva Kormošová.

Mrtvá těla byla nalezena v obci Javornice, která leží asi šest kilometrů východně od Rychnova nad Kněžnou a má asi tisíc obyvatel. Místo činu potvrdil místostarosta Javornice Aleš Čapka. „Je to v horní části obce Javornice na Rychnovsku směr Slatina nad Zdobnicí. Je to v místní čtvrti Betlém, je to tu zapáskované, je tady policie. Co přesně se stalo, nevím,“ řekl Čapka.

Lukáš Zelníček (zcela vlevo) před Okresním soudem v Třebíči
Psa umlátil k smrti. Chtěl jsem ho zabít, ne týrat, řekl muž u soudu

Podle svědků, kteří nechtěli být jmenováni, se jednalo o mladou rodinu třicátníků s tří nebo čtyřletým chlapcem. „Ji jsem znal více, když jsme se tak jednou za měsíc náhodou potkali, normálně jsme se bavili. Nikdy jsem nepozoroval nějaké problémy, netuším, co se mohlo stát. Ale velmi mě to zasáhlo,“ řekl zdrceně jeden vzdálený rodinný známý.

Bezproblémová rodina 

Jan Rázek, který bydlí nedaleko, ČTK řekl, že muž, který v domě žil, byl zřejmě profesionální voják. „To, co se stalo, vím jen z doslechu. Šlo o bezproblémovou rodinu. S manželkou a klukem měl (muž) novostavbu,” řekl Rázek.

Krajský soud v Ostravě.
Manželka po facce spadla a zemřela. Je to přestupek, konstatoval soud

Zatím poslední případ násilí v rodině se v Královéhradeckém kraji stal na konci května na Jičínsku, kde pětapadesátiletý muž v rodinném domě podle policie zaútočil na svou osmačtyřicetiletou manželku a dvaadvacetiletého syna. Policie muže následně obvinila z dvojnásobného pokusu o vraždu a z přečinu nebezpečného vyhrožování. V případě prokázání viny a odsouzení hrozí podezřelému muži 15 až 20 let vězení nebo trest výjimečný.

Loni policie v Královéhradeckém kraji vyšetřovala jednu vraždu a dva pokusy o vraždu. Z toho dva případy se staly ve věznicích. Všechny skutky se policii podařilo objasnit.