Sedmačtyřicetiletý Fousek, který už byl v minulosti odsouzen za pokusu o vraždu, si za čin z Humpolce definitivně odsedí devětadvacet let a deset měsíců. Loni na začátku října o tom rozhodl soud v Táboře.

Fousek tehdy řekl, že si na nic nevzpomíná, protože byl opilý. Soudu ale hned na začátku řekl, že jestli to udělal, tak si zaslouží doživotí.

Nesouhlasil ale s tím, že by se měl léčit. Podle znalců totiž trpí sadisticko-nekrofilními sklony a pro společnost je vysoce nebezpečným jedincem.

„Zvažovali jsme i uložení doživotního trestu, ale byl to hraniční případ. I sama státní zástupkyně, která se původně klonila k doživotnímu trestu, nakonec v závěrečné řeči navrhla nižší trest,“ konstatoval tehdy předseda senátu Ondřej Kubů.

Zabezpečovací detence

Fousek by se ale ani po odpykání trestu neměl dostat hned na svobodu. K výjimečnému trestu mu soud ještě uložil zabezpečovací detenci na dobu neurčitou.

Postoj dnes již odsouzeného Fouska překvapil i samotného soudce.

„Po vyhlášení rozsudku se obžalovaný k odvolání nevyjádřil. Na to, zda se odvolá či nikoli, si ponechal lhůtu, kterou nakonec nechal uplynout. V takovýchto případech je to opravdu neobvyklé,“ podotkl soudce Kubů.

Hrůzný čin se odehrál v noci z 12. na 13. prosince 2019 v hospodě Na Mlýnku v ulici Na Kasárnách. Vrah své o jedenáct let starší oběti Daně B. zasadil na devadesát bodnořezných ran po celém těle včetně genitálií. Jen v obličeji jich patologové napočítali sedmatřicet. Mnoho ran Fousek své oběti zasadil už po její smrti. Navíc si počínal natolik brutálně, že ji skoro odřízl obě prsa a u jejího těla ležela část uříznuté tkáně.

Daně B., která patřila k nejoblíbenějším servírkám ve městě, se zřejmě stala osudnou právě její vstřícnost a ochota. Fousek byl tehdy poslední host, který v hospodě zůstal. Pravděpodobně pomáhal Daně B. s úklidem. Když si pak žena dávala poslední cigaretu a kávu, Fousek vytáhl z kalhot opasek a začal ji škrtit a poté i bodat. Z místa vzal nože a odešel na hotel. Tam se neúspěšně pokusil za sebou zamést stopy. Druhý den si jeho podivného chování všiml provozovatel hotelu a oznámil to policistům. Fousek byl zadržen v nedaleké lékárně, kde si kupoval obvaz kvůli řezné ráně na ruce. Od lékárníka si dokonce nechal ránu ošetřit.

Od brutální vraždy patnáctileté Petry v Jihlavě v roce 2013, patří humpolecký masakr k nejotřesnějším vraždám na Vysočině, kterým se museli krajští kriminalisté zabývat.