„Základním vyšetřením jsme zjistili frakturu kosti pažní na levém křídle. Následující den bylo provedeno podrobné vyšetření na veterinární klinice ve Frýdku-Místku, z RTG snímku je zřejmé, že zranění bylo způsobeno broky, tedy postřelením z brokové zbraně. Jde o těžké zranění, které vzniklo před několika dny, dravec je ve špatné kondici a operace bude možná až v řádu dní, přičemž prognóza je nejistá až nepříznivá,“ popisují ochránci stav zvířete.

Čápi. Ilustrační snímek
Na Novojíčínsku někdo postřelil čápa. Záchranáři podávají trestní oznámení

Vedoucí záchranné stanice a předseda novojičínské organizace ČSOP Petr Orel v neděli 21. května Deníku sdělil, že moták lužní už je po úspěšné operaci. „Uvidíme, jak se bude vyvíjet léčba a rehabilitace,“ doplnil Petr Orel.

Moták lužní je menší, poměrně nenápadný dravec. „Jde o přísně tažný druh, který v ČR nepravidelně hnízdí v ostrůvkovitých populacích, včetně Moravskoslezského kraje. Pohybuje se nad krajinou nízkým pátracím letem, loví větší hmyz - kobylky, vážky, ale hlavní potravou jsou drobní zemní hlodavci, především pak hraboš polní,“ přibližují ochránci přírody. 

Ochránci podali trestní oznámení

Upozorňují, že postřelením tohoto exempláře motáka lužního došlo k porušení zákona. (Jde o zákon č. 114/ 1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny, v platném znění a jeho prováděcí vyhlášky č. 395/1992 Sb., ve znění vyhlášky č. 175/2006 Sb., kterými se provádějí některá ustanovení výše uvedeného zákona o ochraně přírody a krajiny.)

„Moták lužní je zařazen mezi druhy silně ohrožené, není klasifikován jako zvěř ve smyslu zákona o myslivosti. Podáváme v této věci trestní oznámení na neznámého pachatele,“ stojí ve zprávě.

RTG snímek postřeleného motáka lužního po operaci. Foto: se souhlasem Petra Orla - ČSOP NJRTG snímek postřeleného motáka lužního po operaciZdroj: se souhlasem Petra Orla - ČSOP NJ

Letos se jedná již o několikáté postřelené zvíře, které členové ČSOP Nový Jičín zaznamenali.

Čáp již nikdy nebude létat

O postřeleném čápovi už Deník informoval. Dne 6. dubna okolo půl deváté dopoledne někdo postřelil samce čápa bílého, hnízdícího na komíně Restaurace U čápa v Příboře. Postřelený čáp byl nalezen a následně odchycen za pomoci pracovníka Záchranné stanice a Domu přírody Poodří, Bartošovice. Střelbou došlo k otevřené fraktuře pravé pažní kosti, kost byla obnažená v délce 8 centimetrů a byla částečně roztříštěná, v postižené části těla byla řada drobných kostních úlomků.

Jestřáb lesní v péči Pražské zvířecí záchranky
Polámaná pera, odřeniny a diabolky v těle. Týraný jestřáb zažil peklo

Petr Orel již dříve k tomuto případu Deníku řekl, že čáp je po operaci, ale vývoj jeho zdravotního stavu je těžké předpovídat. I když už přijímá potravu, létat zřejmě nikdy nebude.

Na přelomu ledna a února stanice přijala zraněné káně lesní, které utrpělo zranění postřelením z brokové zbraně.