Podle odborníků jde přitom jen o vrcholek ledovce. Chov šelem v Česku je totiž nebývale rozšířený – zatímco v zoologických zahradách pobývá jen asi 40 tygrů, soukromníci jich na krajských úřadech nahlásili kolem 130.

Policie a celníci odhalili nelegální prodej tygrů kvůli čínské medicíně.
Tygři na mazlení? Týrání, tvrdí šéf pražské zoo. A Berousek je vrchol ledovce

„Další zvířata se mohou pohybovat v šedé zóně. Domníváme se totiž, že je spousta tygrů chovaná na úplně jiných papírech, než jaké majitel oficiálně uvádí,“ řekla Dominika Formanová z České inspekce životního prostředí.

UNIKÁTNÍ PROGRAM

Inspektoři z tohoto úřadu už proto zahájili unikátní program, který by měl podobným obchodům zabránit: ve spolupráci s dalšími zeměmi Evropy sestavuje databanku tygří DNA. „Sbíráme genetické vzorky tygrů a porovnáváme je mezi sebou. Oslovujeme nejenom české zoo a chovatele, ale také ty zahraniční. Díky tomu bude časem přesně dohledatelné, jaký tygr kde žije a z jaké pochází vývojové linie,“ popisuje Formanová projekt, který nemá na světě obdoby. Výzkum začal letos v lednu a potrvá čtyři roky. Peníze na projekt jdou z grantu ministerstva vnitra.

InfografikaZdroj: DeníkTo ale není všechno. Chystá se také novela zákona, která podmínky chovu zpřísní. Dnes si totiž může kočkovitou šelmu pořídit prakticky kdokoliv. „Stačí mít veterinářem schválený prostor. Pokud chce chovatel na zvířatech i vydělávat, musí si zajistit výjimku z obchodní činnosti, protože tygři jsou zvířata chráněná. Tu ale není těžké získat,“ popisuje Formanová.

PŘÍSNĚJŠÍ PRAVIDLA

Do budoucna by se ale šelmy neměly mimo zoo vůbec chovat. „Chceme zákaz takových chovů,“ potvrdil ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). Pokud už někdo takové zvíře má, měl by splnit mnohem přísnější pravidla. „V zákoně by mělo být přesně stanoveno, jaký minimální prostor musí chovatel zvířeti vyčlenit,“ uvedl šéf Státní veterinární správy Zbyněk Semerád. Třeba na Slovensku je to podle něj alespoň 300 metrů čtverečních. V Česku doposud platila jen nezávazná doporučení.

Na nevhodné podmínky, za jakých se v Česku chovají kočkovité šelmy, dlouhodobě upozorňují nejenom veterináři, ale také třeba šéf pražské zoo Miroslav Bobek. „Lidé si tady pořizují mládě, které bylo předtím odebráno matce, běžně. Pak ho nabízejí za peníze k pomazlení. Z takových zvířat se ale stávají psychičtí mrzáci,“ popsal dříve Deníku. Vyřkl současně podezření, že jakmile tato zvířata odrostou, putují na porážku. Před týdnem jeho podezření potvrdila razie policistů.

Ludvík Berousek ze známé cirkusové rodiny je vyšetřován kvůli nelegálnímu zabíjení tygrů.
Celníci vyšetřují Berouska i Vietnamce z tržnice SAPA. Zabíjeli tygry na maso
Ludvík Berousek ze známé cirkusové rodiny je vyšetřován kvůli nelegálnímu zabíjení tygrů.
Policie obvinila tři lidi. Prodával Berousek mrtvé tygry Vietnamcům?