Jak vysvětlil zástupce ředitele ústecké městské policie Jan Novotný, odebrání psů strážníci mohli provést až na základě předběžného opatření, vydaného ústeckým magistrátem kvůli podezření ze spáchání přestupku týrání zvířat. „Z něho byl podezřelý pětadvacetiletý chovatel ze Severní Terasy. Odebraná zvířata setrvají v městském útulku pro opuštěná zvířata až do dalšího rozhodnutí,“ informoval.

Podle mluvčího veterinární správy Petra Vorlíčka obdrželi podnět ke kontrole psů na začátku srpna. „Informace uváděla, že v bytě se nachází kolem deseti psů, kteří jsou vyhublí, nevenčení a pojídají své vlastní výkal. Ještě ve stejný den odpoledne jsme podnět prověřili,“ uvedl.

Ze zdevastovaného bytu v Jablonci osvobodili 29 koček
Zvířecí apokalypsa. Ve zdevastovaném bytě v Jablonci nad Nisou živořilo 29 koček

Při kontrole inspektoři veterinární správy zjistili, že v bytě se skutečně nachází devět psů v různém stupni hladovění až po kachexii, což je komplexní syndrom, který postihuje metabolismus a pojí se s chronickými onemocněními a dalšími stavy, jako je ztráta chuti k jídlu, únava a svalová slabost. Zároveň si veterináři povšimli, že většina psů trpí průjmem.

„Při šetření vyšlo najevo, že psi jsou pravděpodobně po delší dobu krmeni zcela nedostatečně nebo nevhodným způsobem vzhledem k jejich aktuálním potřebám. Jeden pes byl výrazně apatický, jedna fenka trpěla výhřezem konečníku, naštěstí léčeným, po chovatelem poskytnutém vyšetření ve veterinární ordinaci z konce července,“ popsal mluvčí Vorlíček.

Co bude se psy dál

Ústecký magistrát s městským útulkem veterinární správa informovala následující den s návrhem urychleného odebrání zvířat, načež magistrát vydal ve správním řízení příslušné rozhodnutí. Už 3. srpna psi putovali pod dohledem strážníků a policie do útulku. Zde je ošetřil veterinář a dostali čip. Další potíží je, například pro venčení a cestu po městě k veterináři, že zatím tito zabavení psi neumějí chodit na vodítku.

Likvidace chovu napadeného ptačí chřipkou. Ilustrační snímek
Týrání zvířat nás přibližuje k nové pandemii, varují ochránci před mutacemi virů

Podle vedoucí útulku Jaroslava Ježková potvrdila, že nyní nelze odebrané psy navštěvovat, ani je nechat v kontaktu s ostatními zvířaty, jelikož musí nějaký čas zůstat v karanténě. „Jinak jsou již víceméně v pořádku,“ uklidnila.

Co bude se zvířaty dál, a zda čeká na nezodpovědného chovatele nějaký postih, případně jak bude přísný, ještě není jasné. Záleží na tom, jak dopadne šetření úřední magistrátu. V každém případě policie, či kriminalisté se věcí prozatím nezaobírají. „V tomto případě byla policie pouze požádána o asistenci, kdy příslušné kroky v rámci správního řízení činí ústecký magistrát,“ dodala mluvčí ústeckých policistů Veronika Hyšplerová.