Mršiny zvířat z objektu ve čtvrtek vynášeli kriminalisté, nyní probíhá expertíza. K prohlídce objektu byli během kontroly přizváni také zastupitelé obce. Ti postup veterinářů schvalují.

Krajská veterinární správa zahájila kontrolu bývalého zemědělského objektu v Radhošti ve středu. „Protože jsme tušili, že celý průběh nemusí být jednoduchý, požádali jsme o součinnost policii. Jakmile policisté pochopili, že je situace vážná, pozvali na místo kriminalisty,“ uvedl ředitel Krajské veterinární správy Josef Boháč.

V objektu, který je běžnému kolemjdoucímu na první pohled podezřelý, se podle Boháče nacházely přibližně dvě desítky mrtvých zvířat. U kontroly byl také starosta obce Dušan Tesař. „Přizvali nás, abychom byli přítomni. Nic příjemného to nebylo,“ uvedl starosta.

O stavu objektu zastupitelstvo pochopitelně vědělo, majitel však prý přislíbil rozsáhlou rekonstrukci. „Zřejmě se tam ale děly věci, které se dít neměly a kontrola to evidentně potvrdila,“ dodal Tesař.

Nepříjemný zápach

O zdravotní stav zvířat se prý v minulosti několikrát zajímala starostka sousedního Zámrsku Zuzana Tvrzníková. „Chovatel nás vždy ujistil, že je vše pod veterinárním dohledem,“ uvedla a zároveň dodala, že je ráda, že ke kontrole došlo.

Oba představitelé obcí se však shodují, že žádný podnět či udání na chovatele nikdy nedostali. Zásah místní obyvatele však nepřekvapil, mnozí prý o stavu zvířat věděli a upozorňovali na něj. „Řada z nás s tím měla problém. Obzvláště v létě jsme cítili velmi nepříjemný zápach, který připomínal mršiny,“ uvedla jedna z obyvatelek obce, která si nepřála být jmenována, redakce Deníku však její jméno zná.

Orli, kteří byli připoutáni na špalcích podél potoka, pak podle svědectví zůstávali uvázáni neustále, a to dokonce i v době, kdy se voda z koryta potoka při povodních vyvalila ven.

Veterináři na místě našli asi čtyřicet živých zvířat, která mají být nyní rozmístěni do záchranných stanic v Pardubickém kraji. Záchranná stanice Pasíčka případ komentovat nyní nemůže. „Celá případ je nyní ve věci šetření a my k němu nesmíme nic uvést,“ uvedli záchranáři. Draví ptáci byli v pátek dopoledne však stále uvázáni na místě podél potoka.

Značně zanedbaný objekt se nachází na konci obce Radhošť. V těsné blízkosti je statek Malejov, jehož majitelům patří také příjezdová cesta, na které stála policejní auta. Zemědělci hospodařící v těsné blízkosti však nemají s vyšetřovaným chovatelem nic společného.

Objekt patřící chovateli budí odpor už zdálky. Rozbitá okna a nepořádek, který by si nezúčastněný snadno spletl se skládkou, je vidět už z cesty. Muž, který zvířata chová, se prý v minulosti věnoval sokolnictví. Podle sousedů se však v posledních letech začal stav zvířat výrazně zhoršovat.

Malé šelmy i dikobraz 

Kromě dravých ptáků choval muž podle všeho také malé šelmy. Uvnitř objektu měli být i lišky, rys a podle nepotvrzených informací i dikobraz. Není navíc jasné, zda všechna zvířata choval legálně.

U domu byla také zaparkovaná auta, ve kterých měl prý muž uchovávat maso. „Jednou jsme šli na procházku se psy. Zápach, který šel z toho auta, se nedá popsat,“ dodala žena z obce. Během středečního vyšetřování upozornil policisty na zaparkovaný automobil také kolemjdoucí. „Kriminalisté spolu s technikem začali ohledávat objekt ve středu,“ uvedla policejní mluvčí Markéta Janovská.

Policisté již zahájili úkony v trestním řízení. Muž je podezřelý z trestného činu týrání zvířat.