Fenka Nelinka byla odchycena 26. března, když se zbědovaná motala u popelnic v Beňovech na Klatovsku. „Byla to kostra. Na páteři vůbec neměla chlupy, byla anemická, úplně bílá. Byla poštípaná od blech, roztrhané, krvavé packy. Z hrudníku jí tekla krev, v tříslech měla strupy a korunou všeho bylo, že měla čumák omotaný hnědou izolepou,“ popsala tehdy Deníku zachránkyně psa Marcela Koupšetová a dodala, že to bylo od pachatele vyloženě sadistické jednání.

Fenka Nelinka, která byla nalezena na Klatovsku ve velmi zuboženém stavu, s čumáčkem přelepeným izolační páskou, se zotavuje v klatovském útulku v péči Miloslavy Šeflové. V tmavém je zachránkyně psa Marcela Koupšetová.
Sadistický čin. Fence přelepili čumák izolepou, byla odsouzena ke kruté smrti

Zvíře bylo převezeno do klatovského útulku, kde se ho ujala tamní vedoucí Miloslava Šeflová. Ač už viděla leccos, případ ji šokoval. „Toto prostě nemůže udělat normální člověk. Po příjezdu městské policie na mě koukala naprosto zlomená fenka, která byla samá mokvající rána, vyhublá, dehydrovaná. Křehké tělíčko měla vyžrané od blech. Dle mého názoru měla čumáček takto svázaný hodně dlouho,“ uvedla Šeflová.

Trpěla v kotci

Vypátrat majitelku fenky nebylo těžké, šlo o Nikolu Č. Jenže ta podle informací Deníku zpočátku popírala, že jí Nelinka patří. Později to sice přiznala, ale tvrdila, že se o fenku dobře starala. Až když její známí policii potvrdili, že zvíře trápila hladem a žízní, otočila a začala si sypat popel na hlavu. Řekla, že fenku dostala jako velmi mladou a přiznala, že péči o ni výrazně zanedbávala.

„Co se týče stravy, tak Nela nebyla dostatečně krmena, neměla ani dostatek vody, proto tak vyhubla. Neměla jsem totiž dostatek času na to, abych jí to donesla. Na procházku jsem s ní chodila jednou za tři až čtyři týdny. V kotci jsem jí vůbec neuklízela, na lékařské prohlídky vůbec nechodila,“ popsala Nikola Č. Dodala, že teď už o psa nemá zájem a nechá ho v útulku.

Popřela ale, že by fence omotala čumák izolepou a policisté jí to neprokázali. I tak měli dostatek důkazů pro zahájení trestního stíhání. „Ve zkráceném přípravném řízení převzala majitelka psa sdělení podezření ze spáchání přečinu týrání zvířat. Fenka byla buď umístěna v oploceném kotci nebo na místě veřejnosti přístupném a majitelka nezajistila její řádnou výživu ani napájení. Dále bylo zjištěno, že fenka byla vystavena stresu, kdy byla omezena v pohybu s upevněným vodítkem a utrpěla poranění,“ uvedla Dana Ladmanová z klatovské policie s tím, že policisté si ve věci vyžádali znalecký posudek z oboru veterinářství.

Majitel by měl mít psa vždy na vodítku
Pes porazil seniorku. Chovatelka jej neměla na vodítku, zaplatí čtvrt milionu

„Jsem moc ráda, že se týrání potvrdilo, jen doufám, že tato osoba dostane i zákaz chovu dalšího zvířete a uhrazení veškerých nákladů!“ řekla Deníku Miloslava Šeflová a dodala: „Nelinka je už v naprostém pořádku a po zprávě o ukončení případu může jít na adopci do nové rodiny, která bude tuto malou dračici milovat.“

Vězení výjimečně 

Podle trestního zákoníku může být pachatelka potrestána odnětím svobody odnětím svobody na jeden rok až pět let nebo zákazem činnosti. Nepodmíněné tresty ale v ČR za týrání zvířat padají jen výjimečně. Podle aplikace jaktrestame.cz bylo v letech 2016 až 2020 v ČR za tento skutek odsouzeno 146 lidí, převážně šlo o muže. Většina odsouzených dostala podmínku, někteří peněžitý trest či obecně prospěšné práce. Jen devět tyranů bylo posláno do vězení. Nejpřísnější trest byl jeden a půl roku kriminálu.