„Je to hrozné, takoví krásní ptáci," tehdy konstatoval myslivecký hospodář spolku Tetřívek Rozvadov Martin Ábel, kterému nález obyvatelé nahlásili. Jeden z mrtvých orlů ležel v blízkosti částečně sežrané lišky. Kvůli podezření na otravu případ řešila policie a poslala je Státnímu veterinárnímu ústavu. Pitva nyní prokázala u všech tří otravu nebezpečným jedem karbofuranem. Orli zahynuli pravděpodobně po pozření již dříve otrávené lišky.

„Karbofuran je vysoce toxický nervový jed, který způsobuje ochrnutí dýchacího svalstva a smrt udušením. Každoročně jsou jím u nás otráveny stovky zvířat, zejména dravců, vyder a kun. V krajině jsou totiž kladeny otrávené návnady, granule, maso, vnitřnosti či části mrtvých zvířat, většinou za účelem nezákonného hubení šelem a dravých ptáků," uvedla Milena Prokopová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, Správy CHKO Český les s tím, že látka je vysoce toxická a k smrtelné otravě stačí i nepatrné množství. „Běžnou kachnu divokou může zabít už půl miligramu karbofuranu, člověka pouhá čtvrtina čajové lžičky," upozornila.

Orli mořští na Tachovsku:Hlavu panenky našli v hnízdě orla mořského
Nebe nad Tachovskem křižují vzácní opeřenci
Orli mořští hnízdí na Tachovsku, mláďata mají kroužky

Jeden z orlů si pro smrt na Tachovsko doletěl až od Mladé Boleslavi. Byl označen ornitologickým kroužkem . Podle jeho údajů kroužkován byl na hnízdě v Jabkenické oboře 25. 5. 2014.

Ten, kdo líčí otrávené návnady, si zahrává i se smrtí domácích mazlíčků. Návnadu totiž může spolknout také kočka nebo pes. „Kladení návnad otrávených karbofuranem je velmi nebezpečná trestná činnost. Návnada může zabít nejen volně žijící nebo venčená domácí zvířata, jako jsou psi a kočky. Ohroženi jsou také všichni, kteří najdou návnadu nebo otrávené zvíře, protože k otravě může dojít i vdechnutím výparů nebo při dotyku s kůží."

U mrtvého zvířete ale není na první pohled poznat, že se otrávilo toxickým jedem. U ptáků může být vodítkem typická poloha se svěšenými křídly a hlavou, a s křečovitě sevřenými pařáty. „Při nálezu by se lidé neměli dotýkat návnady ani mrtvých zvířat, měli by zabránit v přístupu dětem. Důležité je nepoškodit stopy na místě a podezřelý nález nahlásit policii ČR nebo orgánům ochrany přírody," upozorňují pracovníci Agentury ochrany přírody a krajiny.

Kladení otrávených návnad je v rozporu s řadou zákonů – na ochranu veřejného zdraví, na ochranu zvířat proti týrání, přírody a krajiny, o myslivosti a dalšími.

Případy otravy orlů mořských v České republice podle karbofuran.cz

24.8.2016 Žleby (okres Kutná Hora) Orel chovaný v zajetí slétl na rybníček, kloval do návnady a na místě uhynul (vedle mrtvé volavky).
25.6.2016 Častotice (okres Třebíč) Orel mořský otrava potvrzená. Dvě mláďata, která byla ještě 21. června v plné síle, byla o čtyři dny později nalezena na hnízdě mrtvá. Následný rozbor potvrdil otravu karbofuranem. Z okolí zmizeli i dospělí ptáci, je pravděpodobné, že se stali také obětí otravy.
23.5.2016 Třeštice (okres Jihlava) Orel mořský otrava předpokládaná. Na hnízdě, kde byla 13. května kroužkována dvě prospívající mláďata, byla o 10 dní později nalezena mrtvá. Kontrola byla provedena dronem, laboratorní rozbor nebyl zadán.

Orel mořský(Haliaeetus albicilla) je velký druh dravce z čeledi jestřábovitých, patřící k největším žijícím orlům vůbec. Žije v blízkosti vod na rozsáhlém území Evropy a Asie a živí se převážně rybami a ptáky. V minulosti z mnoha oblastí Evropy zvláště v důsledku lidského pronásledování zcela vymizel, od 80. let 20. století však začala jeho početnost opět stoupat a postupně obsadil řadu původních hnízdišť. (zdroj: wikipedie)