„Viděl jsem ji projíždět na kole u parku snad každý den. Pak jsem zahlédl u řeky blízko čistírny jen její kolo, ona nikde,“ svěřil se Deníku jeden z obyvatel Veselí nad Moravou. Kromě kola našli policisté u řeky Moravy také tašku pohřešované čtyřiasedmdesátileté ženy.

„Prověřovali jsme možnosti, kde se může vyskytovat, například zdravotnická zařízení, ale vše bez kladného poznatku. Nález kola a tašky nasvědčoval možnosti, že žena mohla utonout ve vodním toku,“ prozradil policejní mluvčí Petr Zámečník.

Jak místní upozornili, tak právě v den, kdy penzistka zmizela, se v Moravě zvyšovala hladina a zrychloval průtok. Přesto v ní pátral policejní potápěč.

Fotbalista Michal Sadílek věnoval půl milionu na boj proti koronaviru.
Mladík věnoval nemocnicím půl milionu, dostane od prezidenta medaili?

Seniorku hledal psovod i potápěč

Na břehu hledal ženu i psovod se psem. A také hasiči.

„Většinou policii asistujeme při plošném pátrání nebo ve vodních tocích, kde můžeme využít naši techniku. Pomáhají i dobrovolní hasiči,“ uvedl mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška s tím, že ročně jde o několik případů.

Příběh této ženy však na jihovýchodní Moravě není jediný. Zatímco nejvíc na Slovácku je pohřešováno 12 osob v hodonínském okrese, ve Zlínském kraji je na pomyslné první příčce okres Zlín, kde jich postrádají osm. Pak následuje okres Vsetín s pěti pohřešovanými lidmi. Na Uherskohradišťsku jsou to dva a na Kroměřížsku žádný člověk.

„Ve většině případů se jedná o osoby, které jsou pohřešované dlouhodobě i několik let,“ upřesnila policejní mluvčí Zlínského kraje Lenka Javorková.

Těhotná odcestovala a slehla se po ní zem

Od 3. října 2012 je na seznamu pohřešovaných z Uherskohradišťska Renata Gašparová.

„V té době byla těhotná a zřejmě odcestovala se svým přítelem na Slovensko,“ řekla Deníku policejní mluvčí Simona Kyšnerová. O dva roky později začali příbuzní postrádat Víta Palmovského.

„Dne 24. března 2014 odjel s nezjištěným kamarádem za prací a už se nevrátil. S sebou si vzal veškeré osobní věci a tašku s oblečením,“ dodala hradišťská policejní mluvčí.

Papež Jan Pavel II. sadí 22. dubna 1990 lípu na zahradě někdejšího velehradského kláštera.
Papežova lípa na Velehradě usychá, může ji nahradit její výhonek

Nalezení se ani téměř po třech letech nedočkala rodina Pavly Zálešákové. Po ní se slehla zem dva dny před tím, než její muž vstoupil u Kyjova před rozjetý vlak. Celý případ kriminalisté uzavřeli až v závěru loňského roku.

„Učinili tak z důvodů nepřípustnosti stíhání. Jedním z nich je i to, že pachatel zemřel,“ sdělil tehdy policejní mluvčí Jihomoravského kraje.

Pátrání po pohřešovaných trvá podle policistů 20 let. Pokud dotyčný není po tuto dobu nalezen, tak se pátrání ukončuje. Mezi nenalezenými muži je také Ludvík Mach z Horňácka.

Jeho pohřešování nahlásil loni v červnu policistům jeho bratranec s tím, že si jel hledat práci do Prahy. Po více než týdnu se ale nevrátil. Stopy po něm vedly na druhou stranu střední Evropy.

Jeho auto se totiž našlo po dvou měsících ve slovenské Žilině. Následovalo přeshraniční pátrání ve spolupráci se slovenskými strážci zákona. Macha však nenašli.

Michaela Vajdová.
Terénní pečovatelka rozdává v těžké době kromě péče i úsměvy

Horolezec se ztratil na Annapurně

Podobně se ztratila stopa i po Josefu Bílovi, jehož pohřešování nahlásila rodina v roce 2013 s tím, že ho už tři roky neviděla.

„V únoru 2012 se na schodech budovy Městského úřadu ve Strážnici našel občanský průkaz pohřešovaného,“ sdělil tehdy Zámečník.

To jsou ale poslední zveřejněné informace o vysokém muži s plnovousem. Zcela jiný je osud doposud pohřešovaného Martina Minaříka. Poslední zpráva o horolezci, jehož tehdejší úřední bydliště bylo na Slovácku, pochází z dubna 2009 z Nepálu z desáté nejvyšší hory světa – Annapurny.

„Pomalu se posunujeme dolů, sílu prošlapávat stopu má jen Eli. Strmé srázy odjišťujeme, tak jsme slezli celý Rock Noir. Jde to velmi pomalu,“ to jsou poslední věty z deníku tehdy jedenačtyřicetiletého horolezce z Blatničky.