Daniel jde do vězení na 9 let a Slavomír na 8 let. Vraždu spáchali loni jako mladiství, šestnáctiletí.

HYENISMUS NEJVĚTŠÍHO KALIBRU

Podle předsedkyně trestního senátu Kamily Elsnicové k vraždě došlo zvlášťě surovým způsobem. "Jde o hyenismus největšího kalibru," řekla Elsnicová.

Odsouzeným mladíkům doslova řekla: „Kdybyste byli souzeni jako dospělí, za to, co jste spáchali, by vám hrozilo 20 let vězení nebo doživotí. Jenom proto, že jste mladiství, je vaše odsouzení velmi mírné."

Soudkyně dodala: „Až vyjdete z vězení a opět něco takového uděláte, dostanete doživotí." Reagovala na znalecké posudky z oboru psychiatrie a psychologie, podle kterých hrozí riziko páchání dalších trestných činů. Násilí je pro ně oblíbenou zábavou.

Mladíci si ponechali lhůtu, zda se odvolají proti rozsudku. Proto si ponechal lhůtu i státní zástupce.

Společně byli odsouzeni za vraždu bezdomovce, napadení a zranění bezdomovkyně, a Daniel sám za napadení dalšího bezdomovce.

UDĚLALI TO Z NUDY

Domluvili se na útoku na bezdomovce večer 25. 9. 2016. Oba mladíci se nudili. Proto vnikli do dřevěné chaty v prostoru ulice Železničářská na ústeckém Střekově. Věděli, že v chatce jsou bezdomovci. Měli chuť si do někoho kopnout.

Napadli proto na zemi ležícího těžce opilého bezdomovce ve věku 46 let. Opilý muž se nemohl ani bránit, protože měl v krvi 3 promile alkoholu.

Soudkyně Elsnicová při vynesení rozsudku situaci na místě vraždy popisovala následujícím způsobem: „Poškozenému zasazovali údery do hlavy, obličeje a horní části těla. I přes nářek a prosby poškozeného, pokračovali i nadále v kopech, úderech a dupání do hlavy a horní části těla. Tím způsobili …pohmoždění mozku, krevní výrony pod omozečnicemi, krev v mozkových komorách, otok mozku, zlomeninu 7. a 8. žebra vlevo vzadu…, přičemž poškozeného napadali po dobu nejméně 20 minut až do doby, než ztratil vědomí, a začal chroptět. V důsledku jejich útoku došlo k otoku mozku, který způsobil jeho smrt, která nastala přibližně ve 3.30 hodin 26. 9. 2016."

Jeden z mladíků u ústeckého soudu.
Mladíci z nudy ukopali bezdomovce k smrti. Hrozí jim až 10 let vězení

Dva další bezdomovci, muž a žena, ze strachu o život proti běsnění dvojice útočníků nezasáhli. Viděli, že útočníci byli Romové ve věku asi 16 až 17 let a popsali jejich oblečení.

SKÁKALI JAKO OPICE

„Svědci uváděli, že obžalovaní po poškozeném skákali jako opice," zdůraznila Elsnicová a dodala: „Přitom si zpíval písničku Buď Roma".
Nejednalo se ale o rasistický útok, protože k smrti ukopaný muž byl také Rom.

Z výpovědí bezdomovců v ústecké čtvrti Střekově kriminalisté zjistili, že oba mladíci měli již předtím na svědomí napadení dvou lidí.

Napadli bezdomovkyni, která začala při napadení křičet. Proto utekli. Jeden z nich, mladistvý Daniel, též napadl muže, který se bránil útoku pneumatikou. Napadený kriminalistům řekl, že zná mladíka, který mu na hlavu hodil kus betonu, a mohl ho zabít, kdyby útok nevykryl pneumatikou. Uvedl, že jeho neteř žije s otcem tohoto mladíka. Identifikoval odsouzeného Daniela.

„Nelze vyloučit, že poškozených na Střekově je více, ale neohlásili to," dodala k útokům na bezdomovce předsedkyně trestního senátu.

Ilustrační foto.
Mladiství obvinění z loňské vraždy bezdomovce útočili už dřív

Podle Elsnicové by měli před soudem stát také rodiče obou mladíků. Vražedným útok provedli jenom tak, protože se nudili, pro zábavu. Byl to důsledek chybějící rodinné výchovy.

„Nikdo je neomezoval. Podle znalců neměli žádná hranice. Byli od mládí agresivní, i na škole. Jeden z nich dokonce napadl učitele. Dopouštěli se krádeží, tady mám záznam o krádežích ještě z doby před patnáctým rokem života. To vše je důsledek naprostého nedostatku jakékoliv výchovy," zdůraznila Elsnicová.

Při vynesení rozsudku byl v soudní síni otec jednoho z odsouzených a několik dalších osob. Od druhého mladíka byla přítomna v soudní síni jeho teta.

Jaroslav Dvořák, známý pod přezdívkou Indián (vpravo).
Záhadná smrt bezdomovce Indiána: „Viděl jsem, jak ho surově mlátí,“ tvrdí svědek

Mladiství vrazi, kteří ukopali bezdomovce.Zdroj: Deník/Karel Pech