Vlnu emocí vyvolala tragédie, která se stala v neděli odpoledne ve Frýdku-Místku. Šestačtyřicetiletý muž se v doprovodu dvou dcer (8, 15 let) vydal na raftu na rozbouřenou řeku Morávku. Plavidlo se převrhlo. Muž a starší dívka se dostali na břeh, mladší dcera takové štěstí neměla. Až za soutokem s řekou Ostravicí ji vytáhli na břeh hasiči. Po hodinové resuscitaci byla letecky v kritickém stavu přepravena vrtulníkem do Fakultní nemocnice Ostrava. Přes veškerou snahu lékařů však zraněním podlehla.

Okolnosti tragédie vyšetřuje policie. Muži hrozí stíhání, konkrétní trestný čin dosud nebyl specifikován. „Kriminalisté nyní zjišťují veškeré okolnosti této tragické události. V tuto chvíli probíhají procesní úkony. Dle dostupných informací bylo zjištěno, že osádka člunu byla vybavena bezpečnostními prvky, jako jsou záchranné vesty,“ sdělila Deníku Karolína Bělunková z moravskoslezské policie s tím, že dívka měla i helmu.

„Kriminalisté již zahájili úkony trestního řízení dle Hlavy I v souvislosti s trestnými činy proti životu a zdraví, konkrétní trestný čin vyplyne ze závěrů prověřování,“ doplnila Bělunková. Jak dodala, s ohledem na citlivost případu a věk dívky nebude policie sdělovat další podrobnosti.

Vodáci: Byl to hazard

Vodáčtí odborníci nad otcovým hazardováním kroutí hlavami. „Je to obrovská lidská tragédie. Jinak to nelze komentovat,“ uvedl předseda vodáckého spolku Campanula z Ostravy Adam Šindler. Podle něj riziko představuje nejen velké množství vody. „V řece mohou být celé stromy a další předměty, které pod hladinou ani nemusejí být vidět,“ vysvětlil Šinder a dodal: „Pokud již někdo vyhledává adrenalin, tak dobře, ale ať tam nejsou děti.“ V situaci, která panovala v neděli odpoledne, by však Šindler nikomu nedoporučoval vyrazit na vodu. „Navíc byl již dosažen první povodňový stupeň. To už je velká hloupost, vydávat se na vodu. A s dětmi! Postrádá to kousek zdravého rozumu,“ uzavřel Šindler. 

O neštěstí se diskutuje na sociálních sítích. Pisatelé vesměs otcovo počínaní odsuzují. „Absolutně nezodpovědné chování vůči vlastním dětem a složkám IZS. Doufám, že mu napařej pořádnej trest,“ stojí v jednom z příspěvků.

Objevily se však i mírnější komentáře. „Já ho nesoudím. Tady je to neznalost.“ Co se týká případného trestu, podle některých už ten nejpřísnější dostal. „Otec byl nezodpovědný a trest dostal nejvyšší, jaký mohl dostat. Svoji vlastní vinnou,“ napsal jeden z komentujících.

Otec a starší dcera skončili ve frýdecko-místecké nemocnici. „Byli při vědomí a bez zjevných poranění,“ řekl mluvčí krajských záchranářů Lukáš Huml. Boj o život druhé dcery záchranáři sváděli desítky minut. „Dítě bylo zaintubováno, o jeho dýchání se staral ventilátor a posádka prováděla nepřímou srdeční masáž. Za podpory léků a přístrojové techniky se po více než tři čtvrtě hodině podařilo obnovit činnost dívčina srdce. Vrtulník pacientku následně transportoval na urgentní příjem ostravské Fakultní nemocnice. V době předání byl krevní oběh dítěte nestabilní a jeho stav velmi kritický,“ řekl Humpl. Později pak mluvčí zdravotnického zařízení Petra Petlachová uvedla, že dívka zemřela.