Informaci o nálezu mrtvých psů jejich majitel zveřejnil na letáčku, který se objevil na vývěskách v obci i na sociálních sítích. „Dne 6. dubna se ze dvora domu ztratili dva psi. Po měsíčním hledání byli nalezeni mrtví v jímce v areálu bývalého zemědělského družstva v Kujavách. Podle posudku české veterinární správy byli psi zabiti a do jímky vhozeni,“ uvádí na letácích majitel psů.

Zároveň prosí všechny, kdo mají informace, které by mohly vést k dopadení pachatele, aby je sdělili na uvedené telefonní číslo s tím, že za informace je ochoten vyplatit odměnu 50 tisíc korun.

Nález mrtvých psů nahlásil chovatel polici ve Fulneku. „Oznámil, že našel dva psy v jímce za objektem bývalého JZD s tím, že se psi ztratili v dubnu a on je teď našel. Majitel je sám poslal k pitvě na státní veterinární ústav. Z výsledků je zřejmé, že psi nebyli zastřeleni ani ubiti, neměli zranění. Spíše se mohlo jednat o nějakou otravu nebo zásah elektrickým proudem,“ sdělil redakci Novojičínského deníku policejní mluvčí René Černohorský.

Doplnil, že měl být proveden také toxikologický rozbor, ale výsledky ve středu 31. května ještě nebyly známy. „Zatím to prověřují novojičínští kriminalisté pro možné podezření z týrání zvířat. Je to ve stadiu prošetřování a prověřování,“ dodal René Černohorský.

Vášnivé diskuze

Na sociálních sítích se okolo případu rozpoutaly vášnivé diskuze. Berou si na paškál především případného pachatele. Mnohé mu přejí krutý trest. Objevují se i příspěvky, které se snaží tlumit emoce. „Nikdo nevíme, co se doopravdy stalo. Sama doufám, že pejsci netrpěli a že majitel brzy na pachatele přijde. Věřím, že by se i policie mohla snažit vyřešit tento případ a nenechá vše osudu,“ uvádí jedna z pisatelek.

close Areál bývalého JZD v Kujavách, kde byli nalezeni mrtví psi - 31. května 2023. info Zdroj: Deník/Ivan Pavelek zoom_in Areál bývalého JZD v Kujavách, kde byli nalezeni mrtví psi - 31. května 2023.

Dva slovenské čuvače chovala rodina v Kujavách. Pes Lucky měl šest let, fenka Stela neměla ještě ani rok. Na Facebooku se v době, kdy ještě osud psů nebyl známý, objevily informace, že pes utekl ze zahrady a nebylo to poprvé. U fenky se vedle sdělení, že utekla ze zahrady, objevila poznámka, že je velmi plachá a obvykle se drží doma.

O případu v Kujavách vědí snad všichni místní obyvatelé. Většina si neumí vysvětlit, proč by někdo zabíjel psy. Někteří uvažují o nešťastné náhodě. „Těch zvířat v jímce prý bylo více, snad čtyři. Třeba se ti psi za něčím honili, jeden z nich se dostal do jímky, ty plyny ho začaly dusit. Psi si chtějí navzájem pomoci,“ přemýšlel nahlas jeden z místních obyvatel.