„Mohu potvrdit, že došlo k mimořádné situaci s pokusem narušení veřejného pořádku. Na místo bylo povoláno přibližně třicet policistů pořádkových jednotek. Šlo o policisty speciální pořádkové jednotky z Plzně a Prahy, zásahové jednotky Plzeň a policisty Inspektorátu cizinecké policie Praha-Ruzyně, z nichž jeden byl policista hovořící arabským jazykem. Díky jeho intervenci a komunikaci došlo k celkovému zklidnění situace a cizinci poté ustoupili  od dalšího jednání,“ řekla Deníku mluvčí cizinecké policie Renata Grecmanová.

Dodala, že po odstranění zátarasů vstoupili policisté do ubytovacích prostor. Nezjistili žádnou škodu na majetku, nedošlo ani k žádnému zranění přítomných osob.

Podle mluvčího Správy uprchlických zařízení ministerstva vnitra Jana Pirocha je v Balkové aktuálně zhruba 150 cizinců. „Jsou z 21 různých zemí. Jmenovat mohu Turecko, Sýrii, Maroko, ale zastoupeny jsou tam i postsovětské země s výjimkou Ukrajiny a další,“ informoval Piroch. K tomu, kolik obyvatel zařízení se zabarikádovalo a co je k tomu vedlo, se nechtěl vyjadřovat, stejně jako to nechtěla komentovat police. „Teď je v zařízení klid, je tam zcela normální situace,“ uvedl ve středu odpoledne Piroch.

Objekt v Bálkové je přísně střežen.
V Balkové už je 50 uprchlíků. Z přísně střeženého zařízení nemohou ven

Není to poprvé, co se cizinci v Balkové vzbouřili. Podobnou situaci tam zažili například před pěti lety, tehdy situaci vyřešila až zásahovka, která zpacifikovala nejagresivnější jedince.