Požár byl hasičům oznámen 4. dubna půl hodiny před půlnocí. Hořelo ve firmě na výrobu dřevěných briket v Sedlčánkách nedaleko Čelákovic v okrese Praha-východ. Při zásahu se zranil jeden profesionální a jeden dobrovolný hasič, podle mluvčí středočeských hasičů Vladimíry Kerekové jde o poranění lehčího charakteru.

K požáru vyjíždělo 20 jednotek hasičů. "Vzhledem k tomu, že oznamovatel uvedl, že požárem je zasažená celá hala, vyslal operační důstojník na místo profesionální hasiče z Českého Brodu, Nymburka a Staré Boleslavi spolu s dobrovolnými hasiči obcí Čelákovice a Lysá nad Labem. První jednotky, které dojely na místo, nasadily dva vodní proudy především k ochraně okolních objektů. V době zahájení zásahu byly požárem zasaženy dvě venkovní haly o půdorysu 50x9 metrů a 35x9 metrů," uvedla mluvčí středočeských hasičů Tereza Sýkora Fliegerová.

Požár střechy a podkroví rodinného domu v Praze v ulici Do Dubče 30. března 2022.
FOTO, VIDEO: V Běchovicích hořela střecha rodinného domu. Škoda za dva miliony

Po zhodnocení situace nechal velitel zásahu zvýšit poplachový stupeň na druhý a povolal na místo další jednotky. K události vyjeli dobrovolní hasiči z Brandýsa nad Labem a Přerova nad Labem. Zároveň byl povolán také protiplynový automobil, který disponuje zásobou náhradních lahví do dýchacích přístrojů, ve kterých celý zásah probíhal.

Na Labi bylo zřízené čerpací stanoviště k plynulé dodávce vody k hašení požáru. Protože bylo zapotřebí zřídit druhé čerpací stanoviště a střídat zasahující hasiče v dýchací technice, byly povolány další posilové jednotky – dobrovolní hasiči obcí Břežany II., Bříství, Jirny, Kounice, Nové Jirny, Poříčany, Semice, Stará Boleslav, Vyšehořovice a Zápy. Obě čerpací stanoviště byly nakonec přesunuty k hydrantům a voda byla na místo dodávána kyvadlově cisternami.

Třetí stupeň poplachu

Před jednou hodinou v noci byl požární poplach zvýšen dokonce na třetí. Z Mladé Boleslavi byl povolán také týlový kontejner, který poskytuje zázemí pro zasahující hasiče, a z Nymburka kontejner kombinovaného hašení, který disponuje zásobou hasebních prostředků. Z kladenské stanice byl vyslán spojový vůz, jehož úkolem je řídit na místě radioprovoz.

K efektivnějšímu zdolání požáru bylo místo rozděleno na dva úseky, každé s vlastním velitelem. Velitel zásahu nechal také zřídit svůj štáb, který je využíván při koordinaci složek integrovaného záchranného systému a připravuje rozhodnutí velitele zásahu.

Pár minut po půl třetí byl požár pod kontrolou a dále se nešířil, a proto byla nahlášena jeho lokalizace. Za další půlhodinu se už mohly některé jednotky vrátit na své základny. K odvětrání objektu použili hasiči přetlakovou ventilaci a k úplnému dohašení všech ohnisek bylo nasazeno pěnotvorné zařízení PRO/pak. Ve tři čtvrtě na čtyři bylo možné snížit poplachový stupeň na druhý a za další třičtvrtěhodinu dokonce na základní. V 6:11 byla nahlášena likvidace požáru. Všechny jednotky se tak mohly vrátit na své základny. Místní dobrovolné jednotce Čelákovice byla nařízena dohlídka nad požářištěm.

Požár skladu nábytku v areálu nákladového nádraží Praha-Žižkov.
OBRAZEM: V areálu nákladového nádraží Žižkov hořel sklad s nábytkem

"K zachování akceschopnosti držela dobrovolná jednotka obce Kostelec nad Černými lesy pohotovost na své zbrojnici. Škoda byla vyčíslena na osm milionů korun, hasiči svým zásahem uchránili hodnoty ve výši dalších pěti milionů korun. Příčinou požáru je technická závada na elektroinstalaci," dodala Fliegerová.

Vyšetřovatel požárů, který upřesnil hodnotu způsobené škody a zjišťoval příčinu vzniku ohně, dorazil na místo až později. „Prostor byl značně zakouřený,“ uvedla Kereková a dodala, že proto mohl vyšetřovatel začít pracovat až později.