Že jsou finanční následky astronomické, v noci potvrdila mluvčí středočeských hasičů Tereza Fliegerová. Hodnoty vyčíslené na dalších 20 milionů korun se zásahem hasičů podařilo uchránit. Proč začalo hořet, zůstává předmětem zkoumání. „Na objasnění příčiny vzniku požáru spolupracuje vyšetřovatel Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje s experty Technického ústavu požární ochrany Praha,“ uvedla mluvčí. Předběžné závěry naznačují, že viníkem by mohl být větrák: vadný ventilátor.

První informaci o ohni dostali hasiči krátce před půl šestou odpoledne: ohlášen byl pořád střechy. Protože hořelo hned za hranicí hlavního města, vedle profesionálních jednotek z Horoměřic a Kladna vyjely k zásahu také týmy hasičů z pražských Petřin a z Letiště Václava Havla Praha; povolán byl rovněž místní dobrovolný sbor. „Hasiči v dýchací technice zasahovali čtyřmi vodními proudy, a to i za využití výškové techniky. Vzhledem k velké členitosti objektu bylo požářiště rozděleno do dvou úseků,“ konstatovala Fliegerová.

Záhy se však ukázalo, že požár domu o ploše 200 metrů čtverečních, kdy nejvíce byly zasaženo podkroví a střecha, si vyžádá rozsáhlejší nasazení sil. Velitel zásahu proto vyhlásil druhý stupeň poplachu a pořádal o posily.

„K požáru tak byly vyslány jednotky Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje Kralupy nad Vltavou, podnikoví hasiči Správy železnic Kralupy nad Vltavou – a jednotky sborů dobrovolných hasičů Kněževes, Roztoky a Úholičky, které ještě doplnily pražské dobrovolné jednotky Lysolaje a Suchdol,“ vypočetla mluvčí.

Krátce po 19. hodině ohlásil velitel zásahu lokalizaci požáru – oheň se podařilo dostat pod kontrolu a dále se nešířil. „Hasiči přistoupili k rozebírání střešní konstrukce a k vyhledávání skrytých ohnisek s jejich dohašováním,“ přiblížila Fliegerová další činnost. Připomněla, že událost se obešla bez zranění.