Tři roky vězení s podmíněným odkladem na pět let. Takové tresty padly v kauze dotačního podvodu na Litoměřicku za zhruba 16 milionů korun. Od krajského soudu v Ústí si je v úterý dopoledne odnesli bývalý starosta Úštěku Bohumír Jasanský, projektant Jaroslav Černý a podnikatel Vlastimil Houska. Exmístostarostku Marii Trnkovou soud zprostil obžaloby. Město pod jejich vedením v letech 2008 až 2010 neoprávněně vylákalo z ministerstva pro místní rozvoj peníze na opravu po přívalových deštích, a to i přesto, že majetek obce velká voda nepoškodila.

“Obžalovaní čerpali dotace z dotačního programu na odstranění povodňových škod, ve skutečnosti ale obecní majetek povodně nepoškodily, byl dlouhodobě zanedbávaný,” vysvětlil předseda trestního senátu Jiří Bednář. 

Foto z místa nehody.
Z tragické nehody u Zimoře byla obviněna dvacetiletá řidička

Exstarosta se u soudu hájil už vloni v říjnu. „Mohu doložit, že pršelo, a to jak zápisem v kronice města, tak zprávou Českého hydrometeorologického ústavu,“ uvedl tehdy Jasanský. 

Podle soudu tomu tak ale nebylo. “Nezbytnou podmínkou pro získání dotací bylo uvedení živelné pohromy. V uvedených dnech ovšem k žádné mimořádné události nedošlo. Přiložená zpráva Českého hydrometeorologického ústavu byla zfalšovaná,” uvedl předseda trestního senátu Jiří Bednář. 

Žádosti o dotace pro město připravovala poradenská firma jednoho z obviněných Vlastimila Housky. S tou Úštěk spolupracoval dlouhé roky.

Švestková dráha.
Motoráčky spolknou 9 milionů korun. Bude jezdit "Švestkovka" i o všední dny?

Původně hrozilo kvartetu obžalovaných za zločin dotačního podvodu až deset let vězení. “Obžalovaní se sami žádným způsobem neobohatili, snažili se pro svou obec zajistit dotaci, na kterou by jinak měli jen obtížně nárok. Soud tak dospěl k názoru, že jim není potřeba ukládat tresty nepodmíněné,” dodal Bednář.

“Paní Trnková s rozsudkem souhlasí, pan Jasanský si ponechá lhůtu na případné odvolání,” řekl advokát Ivan Vávra. Lhůtu si vzali rovněž Houska a Černý. 

Státní zástupce Martin Vlček se naopak na místě odvolal. “Nemohu souhlasit se zproštěním obžaloby paní Trnkové. Mám za to, že z dokazování vyplývá pravý opak,” řekl Vlček. O svých argumentech se teď bude snažit přesvědčit Vrchní soud v Praze. “Otázka výše trestu je na zvážení. V rámci hospodářské trestné činnost víme, že tresty nejsou ukládány tak jako v případně násilné trestné činnosti, je to všeobecný trend,” dodal Vlček. 

Ilustrační foto
Krajům na severu chybí peníze na opravy silnic i na nové vlaky