Vazebně stíhaný Rác se k činu dnes u soudu přiznal, odmítá ale, že by šlo o úmysl. Tvrdil, že se bál o svůj život a pistoli měl na svoji obranu. Rozsudek dnes soud nevyhlásí, odpoledne budou vypovídat znalci a při dalším líčení příští týden ve středu svědci.

„Chtěl jsem zabránit tomu útoku, ale ne ho zabít. Byla to náhoda,“ řekl Rác. Tvrdí, že velmi špatně vidí. Dnes k soudu přišel i se slepeckou holí. Souseda střelil loni 24. září v Kateřinkách do hlavy, na místě zemřel. Pozůstalí žádají po obžalovaném jako náhradu duševních útrap 2,6 milionu korun. Rác je obviněný i z nedovoleného ozbrojování, podle obžaloby měl kromě pistole i dva samopaly, pušky a několik tisíc nábojů. Obžalovaný dnes u soudu uvedl, že tyto zbraně patřily jeho kamarádovi, který je měl u něj uložené.

U těchto garáží v Kateřinkách měl údajně muž zastřelit v sobotu 24. září svého souseda.
Střelec z Kateřinek je ve vazbě, policie ho stíhá za vraždu

Rác dnes u soudu uvedl, že spory se sousedem měl od začátku, kdy si koupil v Kateřinkách garáže, což bylo před 12 lety. Tvrdil, že ho soused chtěl odtamtud „vyštípat“, opakovaně mu vyhrožoval a jednou i se synem také fyzicky napadl. „Skončil jsem v nemocnici s přeraženým nosem a dobitými žebry,“ řekl Rác.

Uvedl, že v den vraždy se snažil vytvořit z pneumatik drenáž za garážemi, aby na ně netekla voda z prudkého svahu, který patřil sousedovi. Když mu napoprvé soused vynadal, Rác odešel, ale pak se vrátil, aby drenáž dodělal. Když přišel soused podruhé, byl Rác dle svých slov v rohu, neměl kam utéct a bál se, že ho soused napadne. Vytáhl proto pistoli, ale soused šel dále. „Asi si myslel, že je to atrapa,“ uvedl Rác. Řekl také, že jak špatně vidí, myslel si, že soused zvedl motyčku, a proto bez míření vystřelil.