„Šly jsme s dětmi na kolotoče. Pak jsme si sedly s Lily na obrubník a povídaly si. Zastavila u nás starší Škoda Octavia s přívěsným vozíkem a pán za volantem se ptal, jestli jsme z Ukrajiny. Pak poodjel pár metrů, nechal nastartované auto a vrátil se k nám,“ popsala Novinkám starší z Ukrajinek, čtyřiačtyřicetiletá Tetiana.

K incidentu došlo před Lunou v Trnovanech.
Cizinec, kterého napadli v Teplicích, zemřel. Policie hledá svědky z videa

Muž jim pak podle jejích slov začal sprostě nadávat, vše vyústilo fyzickým napadením. „Nejdříve jsem dostala tři rány pěstí do tváře. Potom mě začal tahat za vlasy, abych vstala. Vzápětí se vrhl na Lily,“ líčila Tetiana další sled událostí.

Když muž obrátil pozornost na její o deset let mladší kamarádku, využila situace a sebrala mu z auta klíče, aby nemohl ujet. O klíč ale vzápětí přišla, když ji do zad praštil jeden z mužů, kteří k nim přistoupili. První útočník si pak klíček vzal a odjel. „To už k nám mířili dvě mladé holky s klukem a volali policii se záchrankou, protože Lily ležela bezvládně na zemi a tekla jí krev z obličeje,“ pokračovala Tetiana.

Zatímco Tetiana vyvázla z napadení s podlitinami, druhá Ukrajinka se po útoku probrala až v nemocnici. „Vybavuji si tři rány pěstí a pak mám okno. Probrala jsem se až v nemocnici,“ uvedla.

Zlomil jí čelist i lícní kost

Server Novinky informoval, že podle lékařské zprávy při brutálním napadení utrpěla otevřenou zlomeninu čelisti, zlomeninu lícní kosti a nosních kůstek.

„S nikým nemáme žádný spor, nikoho jsme k ničemu nevyprovokovaly,“ podivují se Ukrajinky, které jsou v Česku téměř od počátku střetu Ruska s Ukrajinou.

Ilustrační snímek
Muž na ulici napadl rodinu z Ukrajiny, pak řádil v autobusu. Věc řeší policie

Podle starostky Plas je na zdejší ubytovně asi 200 ukrajinských uprchlíků, žádný vážný konflikt ve městě do této doby nezaznamenali.

Případ řeší policie

Indicent nyní prověřuje policie. „Okolnostmi případu, kdy podle zatím zjištěných skutečností tři osoby v obci Plasy napadly dvě cizinky, se zabýváme od jeho prvopočátku. V současné době nám je již známa totožnost jednoho z podezřelých, se kterým nyní probíhají úkony trestního řízení,“ napsali policisté na Twitteru.

Útok už na svém Twitteru odsoudil ministr vnitra Vít Rakušan. „Tyhle činy jsou výsledkem nenávistných výroků na adresu Ukrajinců, podobně jako šíření nenávisti vůči muslimům “stvořilo” teroristu Baldu. Politická odpovědnost padá na ty, kdo ty nenávistné výroky šíří. Policie nebude tolerovat ani ty výroky, ani ty činy,“ napsal.