Zatímco první zprávy oznamovaly, že vzplály fotovoltaické panely na střeše obchodního centra a plameny se rozšiřují i na budovu mateřské školy, prvotní poznatky z šetření nevylučují ani opačný směr: šíření ohně ze školky na nákupní centrum. Právě mateřská škola byla zasažena nejvíc, uvedli středočeští hasiči na svých facebookových stránkách.

Vyhořelou ubytovnu v Kladně uzavřeli, radnice poskytla lidem náhradní ubytování.
Vyhořelou ubytovnu v Kladně uzavřeli. Radnice poskytla lidem přístřeší ve škole

Do likvidace ohně se zapojilo 13 jednotek hasičů z řad profesionálů i dobrovolných hasičských sborů. Sjely se nejen z blízkého okolí; až z Kolína byl kvůli plnění dýchací techniky využívané při zásahu povolán takzvaný protiplynový automobil a na pomoc přijeli i hasiči z Prahy. Na místě měli práci také zdravotničtí záchranáři: ošetřovali jednoho z hasičů, který utrpěl lehké zranění. V okolí místa zásahu usměrňovali dopravu policisté. Evakuovat v souvislosti s požárem nebylo třeba nikoho.

„Druhý stupeň požárního poplachu byl vyhlášen u události v Říčanech. Jedná se o požár fotovoltaických článků na střeše komplexu budov z nichž nejvíce je zasažena místní školka,“ informovali středočeští hasiči na svém facebookovém účtu.

Zdroj: Youtube

„Na místě zasahuje třináct jednotek včetně hasičů z Prahy, kteří zde zasahují v rámci mezikrajské výpomoci. Ze Středočeského kraje se jedná o jednotky HZS Říčany, Kolín, SDH Říčany, Mukařov, Tehovec, Všestary, Tehov, Modletice, Babice, Sibřina a Mnichovice,“ stojí v příspěvku.

Likvidace ohnisek

Při požáru se ze střechy centra valil hustý černý dým, který byl zdaleka viditelný. Podle mluvčího hořela dřevěná střecha, lepenka a fotovoltaické technologie. Podle policejní mluvčí Veroniky Čermákové byli na místě i policisté, kteří zajišťovali dopravu. K požáru přijela hned na začátku zásahu i záchranná služba. Obchodní centrum spravuje společnost Savills CZ, kromě obchodů v něm funguje školka s jeslemi, několik lékařů a například také taneční škola.

Právě likvidaci ohnisek se hasiči věnovali až do noci. Podle slov Petra Svobody z centrály Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje vyřezávali otvory do podstřeší a stále žhavá místa vyhledávali za pomoci termokamery.

Ilustrační snímek.
V hale shořela pěna za půl milionu. Plameny poranily jednoho člověka