Bezmála dvě desítky hostů včetně barmana či kuchaře se staly nedobrovolnými svědky otřesného vyústění rodinných neshod. Vraždou skončila ve čtvrtek kolem osmé hodiny večer v restauraci na Starém náměstí v Rychnově nad Kněžnou hádka manželů. Devětačtyřicetiletý muž svou o dva roky mladší ženu střelil do hlavy.

„Policisty na místo činu zavolal personál restaurace. Naše hlídka byla okamžitě na místě. Útočník na policii počkal a nechal se bez odporu zatknout,“ informovala v pátek policejní mluvčí. O záchranu zasažené ženy bojovali zdravotníci, které na místo dopravil vrtulník. Žena však ještě v noci zemřela.

V pátek policisté požádali o uvalení vazby na útočníka, který držel zbraň legálně. Kriminalisté téhož dne odpoledne zahájili trestní stíhání 49letého muže, kterého obvinili ze spáchání zvlášť závažného zločinu vraždy. Obviněnému hrozí v případě odsouzení trest odnětí svobody až na 18 let.

Zdroj: Policie ČR

V té době bylo jen v lokále restaurace 13 lidí. Ti byli útokem, ke kterému došlo v zadní části rychnovské restaurace, naprosto zděšeni.

„Stál jsem proti tobě, když jsi řekl: Zabil jsem svou ženu, zavolejte policii. To si budu pamatovat napořád,“ napsal těsně poté na profil útočníka kuchař restaurace, který tragédii přihlížel.

Vražda paralyzovala také život v centru Rychnova nad Kněžnou. Záchranářská helikoptéra se zdravotníky přistála přímo na rychnovském náměstí a na místě zasahovali policisté se samopaly, v neprůstřelných vestách a v helmách.

„Stála jsem na náměstí u bankomatu. Najednou se ze Zvonu vyřítili na ulici o překot lidé: zvraceli. Byl to šok i pro mě. Vůbec jsem to nechápala. Dovnitř vběhli policajti. Před spořitelnou přistál vrtulník, přijely dvě záchranky. Lidé seděli venku na obrubníku a drželi se za kolena. Zkoprněly mi ruce, nohy. Nezmohla jsem se na nic,“ uvedla jedna ze svědkyň redakci Rychnovského deníku.

Útočníkem je podle svědků místní bývalý novinář

Rychnovskému deníku se o čtvrteční noci podařilo zjistit identitu útočníka, který svým zoufalým činem uzavřel rodinné spory: jeho žena, se kterou má tři děti, mu údajně sdělila, že se s ním chce rozvést.

Jde o devětačtyřicetiletého bývalého rychnovského novináře M. D. Jeho jméno neoficiálně potvrdily policejní zdroje i svědci z místa činu. Například provozní restaurace U Zvonu Matouš Libotovský: „Byl to on. Nebyl jsem při tom, dorazil jsem na místo těsně po té hrozné události,“ uvedl. Jde o osobnost, která je na Rychnovsku poměrně známá.

Podle informací Deníku mají manželé tři děti, dvě dospělé a jedno třináctileté.

Spontánně po činu mu začali někteří lidé, i z personálu restaurace, která se stala místem činu, psát na facebookovou zeď. „Je to strašný. Obzvlášť, když je člověk potkával často ve městě. Působili jako hezký, pohodový pár. V životě bych neřekla, že něco takového může udělat,“ vzkázala prostřednictvím sociální sítě Eva Jasanská.

Lidé se pozastavují také nad tím, že útočník použil zbraň na veřejnosti, v přítomnosti dalších lidí. I proto byli všichni přítomní zcela zděšení. Někteří se báli o život. „Připravit o mámu tři děti a nás všechny ohrozit!“ rozhořčil se jeden ze svědků.

Ještě před týdnem s ním seděl na pivu jeden z jeho novinářských kolegů. „Působil klidně a vyrovnaně, ale intenzivně řešil manželskou krizi. Řekl jsem mu, ať vezme ženu na večeři a vyjasní si to. Že to dopadne takhle, jsem nemohl tušit,“ uvedl o novináři, který dříve prošel mnoha tamními redakcemi.

Musel to mít promyšlené

Podle psychologa útočník nejednal impulzivně pod tlakem momentálního rozčilení či emocí. „Pokud si někdo na schůzku s rozhádanou manželkou vezme pistoli, nezačne pak střílet ve zkratkovitém jednání. Spousta mužů si zbraň pořizuje kvůli posílení vlastního ega,“ usoudil psycholog Jan Lašek.