Mladík z Klatovska podle informací Deníku sedl opilý za volant tátova auta a vydal se s ním do více než 10 km vzdálené obce, kde pokračoval v popíjení. Nad ránem usedl do vozidla a vydal se zpět domů. Jenže daleko se nedostal. Jel příliš rychle a skončil v příkopu. Dechová zkouška i následný odběr krve prokázaly, že měl v sobě více než 1,2 promile alkoholu.

Protože už je mladík trestně odpovědný, řešil případ klatovský soud, který nyní vynesl rozsudek. Chlapec musí odpracovat sto hodin obecně prospěšných prací. Dále má na 18 měsíců zakázáno řízení všech motorových vozidel a na jeden rok zakázáno požívání návykových látek. „Mladistvý doznal vinu a činu litoval,“ řekl Deníku soudce pro mládež Petr Sperk, který ve věci rozhodoval.

Mámě vzal BMW

Soudce Sperk řešil během krátké doby již druhý takovýto případ. Krátce předtím odsoudil mladíka, jenž mimo jiné jel opilý s matčiným BMW. Měl smůlu, byl přistižen hlídkou. „Při kontrole policisté zjistili, že sedmnáctiletý řidič má rozhodnutím Městského úřadu Klatovy vysloven zákaz řízení všech motorových vozidel. Osobního vozidla se zmocnil bez vědomí jeho majitelky, své matky,“ popsala policejní mluvčí Dagmar Brožová s tím, že to nebylo vše.

Odborné měření elektronickým přístrojem totiž u příliš mladého řidiče ukázalo pozitivní výsledek 0,91 promile alkoholu. Mladík si z toho ale evidentně příliš těžkou hlavu nedělal, neboť jen o necelé tři týdny později si bez vědomí majitele zapůjčil cizí terénní motocykl a projížděl se na něm. Trest dostal za obě projížďky, i on si vinu odpracuje. „Byl mu uložen trest obecně prospěšných prací v trvání 100 hodin a zákaz řízení motorových vozidel na dobu jednoho roku,“ uvedl Sperk.

S podobnými případy mladistvých a navíc opilých řidičů mají zkušenosti i státní či městští policisté v jiných místech kraje. Například v Plzni mají dosud v živé paměti případ teprve 15leté-ho hocha, který se s kamarádem vydal na projížďku Plzní v autě, jež patřilo otci jeho kumpána. Když jejich rychlá jízda, při níž málem skončili v příkopu, zaujala strážníky, kteří je zastavili, přelezl hoch rychle na zadní sedadlo a tvrdil, že řidič utekl. Za chvíli se ale přiznal, že za volantem seděl on. Nadýchal přes 1,5 promile alkoholu.