Dítě bylo upoutáno v autosedačce, překlopilo se a viselo hlavou dolů.

K autu zavolala strážníky kolemjdoucí žena.

Ti rozbili okénko vozidla a dusící se dítě vytáhli. Případ prošetřuje policie.

BESIP varuje, aby rodiče navzdory předvánočnímu shonu nenechávali dítě samotné v zaparkovaném vozidle byť na minutu. Následky mohou být fatální.

Na parkovišti u nákupního centra v olomoucké části Neředín před 17. hodinou přivolala žena strážníky k vozidlu Škoda Octavia, kde byl několikaměsíční kojenec.

„U vozidla zjistili, že dítě je v autosedačce hlavou dolů a má zdravotní potíže,“ uvedl mluvčí Městské policie Olomouc Petr Čunderle.

„Vzhledem k možnému ohrožení života byli strážníci nuceni rozbít zadní okno vozidla, ze kterého následně vyprostili dusící se dítě,“ popisoval.

Na místo byla přivolána zdravotnická záchranná služba, která dítě ošetřila.

„Matka nechala spící dítě chvíli bez dozoru, to se probralo a začalo sebou škubat. Posunulo se v sedačce. Naše lékařka dítě prohlédla a mamince je vrátila zpět. Bylo v pořádku,“ sdělila Deníku mluvčí Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje Lucie Urbanová.

Případ prošetřuje policie

Případ začala prověřovat Policie České republiky, na kterou se strážníci obrátili.

„V současné době zjišťujeme veškeré okolnosti a souvislosti a prověřujeme, zda případně nedošlo ke spáchání protiprávního jednání,“ sdělila olomoucká policejní mluvčí Irena Urbánková.

Koordinátor BESIP pro Olomoucký kraj Miroslav Charouz varoval před tím, aby rodiče nechávali dítě samotné v zaparkovaném autě.

„To by se vůbec nemělo stát. Ani v tom největším předvánočním stresu. Sedačka slouží k bezpečné přepravě dítěte, není to odkládací prostor. Dítě může zpanikařit, může se něčeho leknout. Následek může být fatální,“ upozornil.

„Každá sedačka má svůj návod k použití, svůj typický způsob umístění do vozidla. Ale také je potřeba si přečíst, jak se do ní řádně připoutá dítě. Pokud se připoutá tak, jak se má podle návodu připoutat, nemělo by hrozit, že se uvolní a převrátí,“ připomněl Charouz.