Svou pozornost zloději zaměřují i na přilehlá parkoviště. Policie posiluje hlídky a vyrazí i do pohraničí spolu s německými kolegy. Nejde přitom jen o klasické kapsáře. Jak vysvětlila ústecká policejní mluvčí Veronika Hyšplerová, s rozvojem kurýrních služeb a internetu se objevují například i falešní kurýři.

„Případy kapsářství by se daly počítat v desítkách. Přibývají ale případy, že u dveří zazvoní falešný kurýr s balíčkem pro syna nebo že lidé obdrží falešnou zprávu o připraveném balíčku, který pak zaplatí elektronicky. V množství objednaných balíčků si ani neuvědomí, že by něco mohlo být v nepořádku. Objevují se falešné e-shopy. Lidé by si vše měli prověřit a případně seniorům vysvětlit, aby od kurýrů nic nepřebírali,“ radila policejní mluvčí.

Nákupní chování Čechů se změnilo. Zachrání tržby Vánoce? 

Vánoční nákupy
Barbie, kosmetika i chytré hodinky. Vánoční dárky mají zachránit letošní tržby

Zároveň potvrdila, obdobně jako v uplynulých letech budou i letos policisté během předvánočního období sloužit v posílených směnách. Už od prvního adventního víkendu se budou posílené hlídky pohybovat mnohem častěji v obchodních centrech, přilehlých parkovištích a ulicích.

„Posílený výkon služby budou moci Češi zaznamenat nejen u nás, ale i v případě, že navštíví vánoční trhy ve větších městech na druhé straně hranic s Německem. Už několik let jezdí naši policisté na slavné vánoční trhy do Drážďan, kde vykonávají službu ve společných hlídkách s německými policisty. Tyto smíšené policejní hlídky jsou velmi dobře vnímány nejen ze strany českých turistů. Pochvalují si je i němečtí kolegové, kterým při řešení problémů brání jazyková bariéra,“ přiblížila.

Příhraniční spolupráce funguje 

Práci smíšených policejních hlídek v rámci příhraniční spolupráce si pochvaluje i Ústečan Pavel. Ten už minimálně dvě dekády jezdí jako prodejce do Německa na nejrůznější vánoční trhy, včetně těch v Drážďanech. „V současnosti budu ve Zhořelci u polských hranic a tam se kromě české a německé policie pohybují i policisté z Polska. Jezdí sem velké množství Čechů, takže osobně si myslím, že tam jsou potřeba,“ zamyslel se.

Na co si dát pozor:
- buďte ostražití, když jdete od bankomatu či z peněžního ústavu, zloději si své oběti tipují často právě zde
- větší finanční hotovost nevystavujte na odiv, toto pravidlo dodržujte i v případě cenných věcí
- peněženku nenechávejte navrchu kabelky nebo nákupní tašky, nenoste ji v průhledných taškách
- nenechávejte kabelku nebo peněženku při nakupování bez dozoru
- noste kabelku těsně u těla s rukou na zapínání, nejlépe vpředu na břiše, méně tím zloděje vyzýváte a navíc mu ztěžujete provedení krádeže

Sám má se zločinem nedobrou zkušenost. „V Lipsku mě vykradli. Normálně prořízli nožem plachtu, rukou mi někdo sáhl do kasy a ukradl tržbu. Honil jsem toho lumpa po lese, bohužel jsem uklouzl, upadl a skončil na emergency celý odřený. Vrátil jsem se tehdy do stánku a seděl tam rozčílený, načež přijeli záchranáři a musel jsem jet na ošetření. Takže nejen kvůli českému jazyku je dobře, že naše policie slouží u sousedů v pohraničí, jsou tam potřeba,“ myslí si.

Podvodných e-shopů přibylo. Na co si dát pozor: 

V případě e-shopů přicházejí zloději s inovacemi. Novým trendem je kupříkladu otevření či propagace falešného e-shopu na sociálních sítích. Ilustrační snímek
Pozor na nekalé e-shopy, podvodů přibylo čtyřnásobně. Přečtěte si, jak nenaletět

Předvánoční nákupní shon přivede do ulic i víc strážníků. Podle zástupce ředitele městské policie Jana Novotného se budou zaměřovat právě na kapsáře.

„Strážníci mají místní znalost prostředí, samotných kapsářů i jejich rodinných příslušníků. Jakmile si jich hlídka všimne, v čemž nám hodně pomáhá městský kamerový systém, začne chodit všude tam, kde se zloději pohybují. Dělá to tak dlouho, dokud se tyhle živly neseberou a neodejdou pryč. Samozřejmě budeme dohlížet i na bezdomovce a veřejný pořádek,“ poznamenal Novotný s tím, že v případě vánočních a jiných šmejdů nepodceňují prevenci.

Přednášky a semináře 

„Pořádáme pro seniory přednášky a semináře, kde jim vysvětlujeme, jaké finty tihle lidé používají. Ale chyby děláme úplně všichni. Kolikrát jsme řešili, že si zákaznice položila peněženku navrch kabelky, kterou si nechala otevřenou a ještě ji navíc odložila do vozíku. Tím v podstatě zloděje vybízíte, aby vás okradl,“ varoval.

Ilustrovat vánoční práci operátora kamerového systému městské policie lze na případu z loňského prosince. Tehdy sledoval před třetí hodinou ranní ženu s kamarády, kteří sebrali několik ozdobných koulí z vánočního stromku v Raisově ulici. „Operátor informoval hlídku, která prováděla kontrolní činnost v terénu, a podával jí informace o pohybu této skupiny,“ popsal Novotný.

Odložit si v obchodním centru peněženku, nebo kabelu do vozíku je výzva pro zloděje, aby vám ji ukradli. To platí i o věcech v zaparkovaném autě. Obzvlášť během vánočních a adventních svátků.Odložit si v obchodním centru peněženku, nebo kabelu do vozíku je výzva pro zloděje, aby vám ji ukradli. To platí i o věcech v zaparkovaném autě. Obzvlášť během vánočních a adventních svátkůZdroj: Deník/Janni Vorlíček

Strážníkům se díky této spolupráci podařilo skupinku zadržet na křižovatce ulic Národního odboje a Varšavská. Zlodějkou, která odcizila vánoční dekoraci ze stromku, byla šestnáctiletá dívka z Ústí nad Labem. „Slečna se hlídce přiznala s tím, že má vánoční ozdobu schovanou pod bundou. Další dvě vánoční koule měla její kamarádka z Děčína,“ dodal Novotný.

Vloupání do vozidel:
- auto vždy zamykejte, zavřete řádně okénka, zavazadlový prostor, nenechávejte klíčky, náhradní klíčky a doklady ve vozidle
- nenechávejte věci, byť nepatrných hodnot, na sedadlech v interiéru vozu, aby nebyla vidět případná kořist
- využijte zabezpečení, kterým jsou vybavena autorádia, např. odnímatelné panely, karty atd.
- uvažujte o instalaci vhodného autoalarmu nebo jiného zabezpečovacího systému