Na radnici dorazili policisté z děčínské kriminálky v úterý ráno. „V budově městského úřadu ve Varnsdorfu zasahujeme v souvislosti s vydáváním řidičských oprávnění,“ potvrdila mluvčí policie Veronika Hyšplerová. Zda bylo někomu už sděleno obvinění, prozatím uvést odmítla.

O policejním zásahu v úterý odpoledne věděli také přímo na radnici, kde policie měla prohledávat kanceláře. „Můžeme potvrdit, že v jedné z kanceláří probíhaly úkony orgánu činném v trestním řízení. S ohledem na vyšetřování se k věci zatím nebudeme dále vyjadřovat,“ řekl mluvčí radnice Tomáš Secký.

Z čeho policie komisaře podezřívá, není jasné. Trestných činů, které by mohli v souvislosti s výkonem své práce spáchat, je více. Podle informací Deníku si pro řidičské průkazy do Varnsdorfu jezdili nejen lidé z okolí, ale prakticky z celé republiky a policie se o činnost komisařů zajímala delší dobu. Podle zdroje Deníku, který si přál zůstat v anonymitě, radnice s policií na případu delší dobu spolupracovala.

Radary, ilustrační foto.
Kvůli radarům z Varnsdorfu pátrají vyšetřovatelé v zahraničí, i mimo EU

Vzhledem k tomu, že je policejní vyšetřování teprve na začátku, není ani zřejmé, jakým způsobem a v čí prospěch měli komisaři s řízením vedoucím k získání řidičáku manipulovat. Ani to, zda jsou do vyšetřování zahrnuté nějaké autoškoly.

V pohraničí to ale není první takový případ, kdy si policie došlápla na zkušební komisaře. Například před dvěma lety policie obvinila tlumočníka a tři lidi, kteří umožňovali Němcům získat u nás řidičák.

České řidičáky jsou přitom pro obyvatele sousední země cenné, zvláště pro ty, kteří o ten svůj přišli po nějakém vážném prohřešku. V Německu by totiž museli zvládnout náročný pohovor s psychologem a řadu testů, zač musí zaplatit nemalé peníze. A mnohdy i opakovaně.

Ilustrační snímek. Radary.
Do Varnsdorfu se v nejbližší době radary nevrátí, zastupitelé je neschválili

Ani na Šluknovsku to není první případ spojený s podvody v souvislosti s auty. Před osmi lety policie provedla velkou razii na stanici technické kontroly v Krásné Lípě, kde mělo docházet k legalizaci kradených aut. V čele tehdy zadrženého gangu byl Bulhar, policisté před zásahem na vyšetřování pracovali více než půl roku. Policie tehdy chytila techniky přímo při práci na legalizaci dalších kradených automobilů. Nikdo z nich se ale k nalezeným dokumentům nechtěl hlásit.

Dohromady se mělo jednat o desítky technických průkazů, které měly být podle policie zfalšované. Kriminalisté nalezli na sedm desítek kradených nebo legalizovaných aut.

Gang kradl například superby, octavie nebo passaty a za lupem vyrážel nejen do Německa. Kradl také v Polsku nebo v České republice. Ve stejných zemích pak nacházeli zločinci odbytiště kradených aut. Před rokem zasahovala policie na varnsdorfské radnici kvůli spornému pronájmu radarů.