„Oznámení jsme přijali krátce po sedmé hodině na linku 158. V tuto chvíli provádíme na místě ohledání místa nálezu. Jelikož nebylo možné určit přímo jednoznačnou příčinu smrti nalezeného tělíčka, nařídili kriminalisté soudní pitvu,“ uvedla pro Deník ve čtvrtek večer mluvčí policie Veronika Hyšplerová. Tělo mělo být zabalené do igelitové tašky. Schováno bylo v kontejneru, několik set metrů od nemocnice, kde je babybox.
 
„Ano, je to bohužel tak. Šel jsem okolo, a všude byla policie i záchranka, a nějací lidé tam chodili v bílých pláštích,“ popisoval přímo z místa Michal Svoboda z Teplic. Prostor, kde bylo mrtvé dítě nalezeno, policie obehnala černými zástěnami.

Úřad práce v Teplicích.
Policie vyšetřuje skandál na teplickém úřadu práce. Úřednice podváděla s dávkami

 Policie případ více nekomentovala i s ohledem na počátek vyšetřování a také s ohledem na rodinu novorozence. Kriminalisté do pozdních nočních hodin obcházeli okolní panelové domy. Zajímalo je také, kdy naposledy kontejner vyvezly technické služby. Tělíčko měl podle informací od lidí z místa najít v kontejneru bezdomovec a celou věc sdělit dalším lidemv okolí, kteří to oznámili policii.

Za smrt dítěte až 20 let

Pokud policie ženu či případné její komplice vypátrá, může být obviněna pro podezření ze zločinu vraždy s odnětím svobody na 15 až 20 let nebo ze zločinu vraždy novorozeného dítěte matkou, kde se trestní sazba pohybuje v rozmezí od 3 do 8 let vězení.
 
Na Teplicku nejde o první případ. V roce 2004 objevil rovněž bezdomovec při přehrabování odpadu v Krupce na Teplicku v igelitové tašce mrtvolu novorozence. Matka dítěte zůstává neznámá.

V Ústeckém kraji jsou i další případy

Před lety našli policisté mrtvé miminko na popelnici v Litoměřicích. Před tím ještě v igelitové tašce na odlehlém místě u železniční trati. V obou případech kriminalisté matky děťátek určili, dopadli a soud je poslal na mnohaleté tresty do vězení.

V listopadu 2008 dvaatřicetiletá Hana Klemová v bytě v lovosické ulici Jaroslava Ježka v koupelně na WC novorozeně. K porodu živé holčičky došlo do záchodové mísy. Po narození, jakmile začalo dítě plakat, Klemmová dítě otočila hlavou dolů a hlavu mu ponořila do záchodové mísy.

Dítě držela, dokud se nepřestalo hýbat. V míse ho potom ponechala. Z prostoru pod vanou vyndala modrý igelitový pytel, oblékla se, dítě dala do pytle a odnesla do sklepa domu. Asi po třech týdnech ostatky novorozence odnesla na odlehlé místo za parkoviště na ulici Průmyslová, poblíž obchodu Lidl. Pytel s mrtvým novorozencem položila pod odstavenou maringotku.

Duchcov. Ilustrační foto.
Duchcov chce obchvat a silnici na Ledvice

Policisté ji zakrátko dopadli. Během procesu se Klemmová přiznala, že jedno své dítě zabila už o rok dříve. Porodila ho při výletu na Lovoš. Při porodu prý omdlela a probudila se až ráno, kdy už bylo miminko mrvé. Jeho tělíčko prý hodila do Labe. Obě vraždy sváděla na složitou životní situaci, agresivního žárlivého partnera a milence. Od soudu odešla s trestem dvanácti let.

V březnu 2010 porodila zfetovaná dvacetiletá Marie Hubáčová v koupelně suterénního bytu v ulici Stránského v Litoměřicích živou holčičku, a poté dítě úmyslně usmrtila v záchodové míse. Podle obžaloby dívka cíleně skrývala těhotenství i porod.

Dva svědci také potvrdili, že šlo o „drogovou domácnost", ať šlo o marihuanu nebo pervitin. Tělíčko svého zavražděného dítěte později odložila na popelnici. I tuto vražedkyni kriminalisté dopadli. Soud jí poslal do vězení na patnáct let.

Proč matka v Teplicích dítě nedala do babyboxu?

Nejbližší babybox, kde dotyčná osoba mohla své ještě živé dítě odložit, je přitom nedaleko Zrenjaninské ulice. Pár set metrů od místa nálezu je vzdálena nemocnice. V babyboxu teplické nemocnice našli odložené novorozeně například v listopadu 2013. Dostal jméno Milan a stal se tak 95. dítětem, které bylo v České republice nalezeno ve vyhřívané schránce babyboxu. 

Byl to už druhý chlapeček, tím prvním, kterého našli v teplickém babyboxu, byl v září roku 2011 kluk, který od zdravotníků dostal jméno Michal Pondělíček. Ani v tomto případě zdravotníci nenašli žádný dopis od osoby, která chlapce odložila. Oba chlapečkové z teplického babyboxu putovali do kojeneckého ústavu.

Babybox byl v Teplicích zřízen v roce 2009 jako třetí v Ústeckém kraji. Umístěný je v boční zdi nemocnice v ulici Bratislavská, jen pár metrů od teplické porodnice. Zde je také na novorozeneckém oddělení se 24hodinovou přítomností sester umístěno signalizační zařízení s alarmem, který na vložení dítěte upozorní. Schránka je vytápěna na 28 stupňů a opatřena větráním. Odložené dítě vzápětí dostane veškerou zdravotní péči a sociální pomoc.

Teplická nemocnice
Padlo poslední omezení kvůli chřipkám. Do teplické nemocnice mohou všichni