„Zkušení kriminalisté na případu intenzivně pracují, nicméně odhalení a rozkrývání je velmi obtížné a náročné, neboť se jedná o latentní trestnou činnost, kdy se oběti z různých důvodů ostýchají svěřit někomu dalšímu,“ sdělila policejní mluvčí Soňa Štětínská.

Kriminalisté trestně stíhají pro znásilnění a ohrožování výchovy dítěte muže ve věku kolem 40 let z Ostravy, který roky působil v jistém ostravském oddíle, který nabízel a zajišťoval po dlouhá léta mimoškolní volnočasové aktivity pro děti. Zprvu byl oddíl pro chlapce, postupem času i pro dívky.

Letošní případ zneužívání dětí v dětském spolku ukázal, že by se rodiče při výběru aktivit pro své potomky měli mít na pozoru. Ilustrační foto.
Nebezpeční delikventi vedoucí kroužky? V práci s dětmi jim má zabránit registr

„Muž se měl v rámci organizování aktivit a akcí tohoto oddílu dopouštět na jim vytipovaných nezletilých chlapcích ve věku od deseti do patnácti let jednání, značně zasahujícího do jejich sexuální integrity. Sexuální útoky na tyto zvlášť zranitelné oběti měly různé podoby a měly se stávat při oddílem realizovaných akcích na několika místech našeho kraje, ale i v zahraničí,“ pokračovala policejní mluvčí.

Trestná činnost trvala dvě desetiletí

K trestné činnosti muže docházelo pravděpodobně již od roku 2000 do současnosti. Z dosud zjištěných skutečností se některé skutky, včetně těch, pro které je muž aktuálně trestně stíhán, měly odehrávat i mimo společné akce oddílu, avšak chlapci byli členy a prvotní navázání kontaktu s obviněným bylo přes oddíl. Jednání obviněného lze specifikovat jako latentní, velmi sofistikované, připravované a jasně cílené.

„Muž se s oběťmi znal, svou úlohu mohly hrát předpokládaný nízký potenciál obrany na straně chlapců a důvěra v dospělého jakožto vzoru, který jim měl navíc dávat různé dárky, a to i vyšší hodnoty. Kdysi nezletilí chlapci, kteří v době spáchání skutků neuměli mnohdy rozpoznat, že jsou obětí závažné mravnostní trestné činnosti, jsou v současné době na prahu dospělosti nebo již dospělými muži,“ poznamenala Soňa Štětínská.

Ilustrační snímek
Znásilňoval děti a fotil je. Podcenil jsem léčbu, mrzí mě to, řekl muž u soudu

Kriminalisté, kteří se případem zabývají, se na oběti obracejí se žádostí o kontaktování. „Zkušení policisté jsou si vědomi, s jakou žádostí k vám přichází, ale pro další vyšetřování jsou informace od vás, kteří jste se ve výše popsaném rozpoznali, velmi důležité,“ stojí v žádosti.

Přestože některé činy sahají až k roku 2000, kriminalisté se obracejí obecně na všechny osoby, které se domnívají, že by mohly disponovat jakoukoliv informací k uvedenému jednání – může se jednat o členy uskupení, dále rodiče, kteří zaznamenali zvláštní chování svých nezletilých synů a bezdůvodné odchody z původně idylického prostředí ostravského oddílu.

„Někdo třeba zaslechl takzvané pomluvy o sexuálních útocích na chlapce a podobně. Kriminalisté nemohou vyloučit, že uvedeného jednání se obviněný muž nedopouštěl i na nezletilých, kteří nemají spojitost s oddílem, nebo že se obdobného jednání mohly dopouštět v oddíle i jiné osoby. Doplním, že kriminalisté vyšetřovali obdobnou trestnou činnost v tomto oddíle již v roce 2017 a pro zvlášť závažný zločin mravnostního charakteru byl pravomocně odsouzený jeden muž,“ dodala Soňa Štetínská a zdůraznila, že případ je mimořádně citlivý a nelze nyní předvídat jeho vývoj a rozsah.

Ilustrační snímek
Sexuálního násilí na dětech přibývá. Čtvrtina obětí u soudu nedostane odškodné

„Jakožto policisté jsme ale připraveni poskytnout nebo zprostředkovat adekvátní podporu a pomoc. Pro všechny, které informace a výzva oslovila, je k dispozici 24 hodin denně bezplatná linka Policie ČR 158. Děkujeme,“ uzavřela Soňa Štětínská s tím, že je potřeba zopakovat, ať rodiče hovoří s dětmi na uvedené téma a jsou vnímaví ke změnám chování. Zájem o dítě se projeví třeba i ověřením, od koho „cizího“ a za co dostává dárky.

Při podezření z ohrožení dítěte je nutné neprodleně kontaktovat policisty. Bezplatná linka Policie ČR 158 funguje nepřetržitě.