Řidič osobního auta volkswagen Lubomír Kafuněk se 8. dubna letošního roku nepřesvědčil, zda může bezpečně přejet železniční přejezd a nerespektoval výstrahu dvěma červenými střídavě přerušovanými světly signálu. U okresního soudu v Břeclavi dostal v říjnu za obecné ohrožení z nedbalosti podmíněný trest jeden rok vězení s odkladem na dva a půl roku, zákaz řízení na dva roky a povinnost uhradit Českým drahám škodu 157 tisíc korun. Krajský soud v Brně ve středu verdikt potvrdil. Rozsudek je pravomocný.

Vlak v dubnu letošního roku po nárazu auto odmrštil mimo trať. Při nehodě bylo ve vlaku zhruba sedmdesát lidí včetně strojvedoucího a vlakvedoucího. Nikdo z cestujících se nezranil. Řidiče odvezli záchranáři s lehkým zraněním do nemocnice.

Obžalovaný Kafuněk se ke krajskému soudu odvolal pouze kvůli nesouhlasu se zákazem řízení. Jeho obhájce navrhoval zrušení této části trestu. „Svého činu lituji. Kdybych dostal znovu šanci, k podobné věci by už nedošlo,“ řekl Kafuněk. Podle státní zástupkyně byl důvod odvolání neopodstatněný.

Soud Kafuňkovo odvolání zamítl. Podle předsedy senátu Josefa Teplého to byl bezohledný a hazardní manévr, který mohl skončit i hůře. „Zpravidla takové případy končí smrtí, obžalovaný může být rád, že střet přežil,“ řekl.

Zároveň doplnil, že za podobné případy u krajského soudu soudci zpravidla ukládají nepodmíněný trest.