Až dvanáct let vězení hrozí pětici z Mostecka. Po dobu dlouhých deseti let měla verbovat lidi z nuzného sociálního prostředí na Ústecku do Manchesteru ve Velké Británii. Jejich sociální dávky a výdělky, ale třeba i výnosy z nelegálního sňatku s obyvateli třetích zemí pak skupina měla z převážné části kasírovat sama. Obchodování s lidmi jí tak mělo vynést přinejmenším přes milion korun.

Případem se v pondělí 25. dubna začal zabývat ústecký krajský soud. Jen jedna obžalovaná stojí o dohodu o vině a trestu, zbývající vinu odmítají.

Proces se bude táhnout minimálně do října, soud během něho vyslechne řadu svědků. Některé z nich pravděpodobně prostřednictvím videokonference, protože stále pobývají v zahraničí.

K protiprávnímu jednání mělo docházet nejméně od roku 2007 do roku 2017. „Pod příslibem lepšího života přiměli osoby žijící ve špatných sociálních podmínkách k odjezdu do Velké Británie,“ popsala obžaloba s tím, že obvinění poškozené na různých místech v Manchesteru ubytovali, některým odebrali doklady. „Zneužívaje jejich tísně a závislosti je nutili k různým pracím. Spotřebovali jim náležící sociální dávky, zneužívali je k nelegálním sňatkům s osobami pocházejícími z území mimo Evropskou unii, kdy finanční prostředky sami zcela, případně z valné části spotřebovali,“ stojí dál v dokumentu. „Obžalovaní jsou v současné době stíháni na svobodě,“ doplnila státní zástupkyně Jana Jelenová s tím, že jim hrozí 5 až 12 let ve vězení.

Před soudem stojí vedle tří mužů i dvě ženy, podle jmen příbuzné dvou ze stíhaných. Zastupují je tři advokáti. „Oba mí klienti se cítí zcela nevinni a chtějí plné dokazování,“ prohlásil za své klienty jeden z nich, Jan Švarc. „Necítí se vinen, nesouhlasí s právní kvalifikací skutku,“ uvedl za dalšího z obviněných obhájce Michal Mleziva. Poslední dva z obžalovaných zastupuje Jiří Filípek. „Cítí se být nevinen, nesouhlasí s kvalifikací ani s navrhovaným trestem,“ řekl k jednomu klientovi s tím, že ta druhá by ale měla zájem o uzavření dohody o vině a trestu. „Je to možné, ale až po výslechu obviněné,“ reagovala žalobkyně. Žena totiž v přípravném řízení dosud nevypovídala podobně jako prakticky všichni ostatní obžalovaní. U soudu ale slíbili vypovídat. Senát zatím počítá s pěti jednacími dny v červnu a pak s dvanácti v září a říjnu.

Z čeho všeho obžaloba pětici viní? Dotyční měli zneužít neznalosti jazyka obětí a jejich osobnostních handicapů jako život na ulici i závislost na drogách. Poškození měli v Anglii pracovat v různých, většinou potravinových továrnách, čínské restauraci i na myčkách. Obžalovaní je měli také podnítit k fiktivnímu sňatku s osobami z území mimo EU. Přivlastnit si měli také příjmy z invalidního důchodu jednoho z poškozených.

Někteří se museli starat o děti a domácnost obžalovaných. Aby je drželi v šachu, obvinění měli poškozeným odebrat osobní doklady, vyhrožovat jim fyzickým násilím a také ho použít. Pět z celkem jedenácti poškozených požaduje po obviněných za utrpěnou škodu v souhrnu kolem pěti milionů korun.