Kotec psů.Kotec psů.Zdroj: Státní veterinární správaPsi se v době odebrání nacházeli ve špatném výživovém stavu, měli přerostlé drápy a byli znečištěni výkaly, které se válely po celé podlaze, protože je nikdo neodklízel. Neměli k dispozici napájecí vodu ani krmivo.

Mluvčí Státní veterinární správy (dále SVS) Petr Vorlíček uvedl: "V chovu jsme nalezli dva uhynulé dospělé psy a dvě mrtvá štěňata. Jeden pes musel být ze zdravotních důvodů utracen přivolaným soukromým veterinárním lékařem. Těla uhynulých zvířat jsme odeslali do Státního veterinárního ústavu, kde bude provedena pitva na stanovení příčiny jejich smrti."

Umístili je do čtyř útulků a depozita

Odebraní psi půtovali do útulků a záchranných stanic v Táboře, Praze, Olomouci a do útulku pro opuštěné a týrané psy DogPoint v Kostelci nad Černými lesy, kde se o ně náležitě postarají. Inspektoři SVS během kontroly přímo na místě zjistili nevhodné podmínky chovu, tedy porušování zákona na ochranu zvířat proti týrání.

V množírně v Chvalešovicích na Českobudějovicku přežívalo 9 fen a tři psi. Zachráněným psům se dostalo náležité veterinární péče. Většina už se dočkala nového domova.
Zachránili psy žijící ve výkalech a plné parazitů. Množírna skončila nadobro

Veterinární správa na základě těchto zjištění dala okamžitě podnět obci s rozšířenou působností (ORP), tedy městu Jindřichův Hradec. "ORP na základě návrhu SVS rozhodla o odebrání všech psů a jejich umístění do náhradní péče. Případ se podařilo ve velmi krátké době vyřešit díky vzájemné velmi dobré spolupráci zúčastněných subjektů a ochotě dobrovolníků z útulků a záchranných stanic, z nichž někteří ochotně ujeli během jednoho dne stovky kilometrů, aby si psy vyzvedli," sdělil Petr Vorlíček.

Celkem 8 z 21 zabavených psů z nevhodné chovu v Oldřiši u Blažejova se zotavuje v Útulku pro psy a kočky Tábor. Argentinské dogy se tu proměnily v egyptské božstvo.
Osm týraných dog z Jindřichohradecka dostalo novou šanci na život v útulku Tábor

Jak doplnil ředitel Krajské veterinární správy pro jižní Čechy František Kouba, jedná se o složitější případ. "Teprve včera došlo na místě k odebrání zvířat," doplnil v pátek dopoledne.

Odchyt zbídačených němých tváří zajišťoval Vladimír Kössl z českobudějovické odchytové služby a útulku Animal Rescue. "Krajská veterinární správa dala k odebrání podnět, rozhodnutí vydal konkrétně jindřichohradecký odbor životního prostředí," dodal František Kouba.

Zachránili životy rychlým jednáním

První o zásahu veterinářů informovala na sociální síti obecně prospěšná společnost Dogpoint Michaely Zemánkové zde. Jak zmínila právě její ředitelka, ocenění si zalouží rychlé jednání krajských veterinářů i dalších orgánů. "Chtěla bych vyzdvihnout opět jako v případě argentinských dog, dobrou práci Krajské veterinární správy České Budějovice a Odboru životního prostředí města Jindřichův Hradec. Jednali rychle, co to jen šlo. Myslím, že byť jediný den navíc, živých zvířat by bylo na místě méně," upozornila Zemánková.

V mobilním domě ležely neodklizené výkaly, ve výběhu okolo něj se nacházely nebezpečné předměty, o něž se mohla zvířata poranit. V době kontroly nebyla k dispozici napájecí voda.
V Oldřiši odebrali 21 argentinských dog kvůli týrání, putovaly do čtyř útulků

Bezprostředně po "záchranné akci" zveřejnil tým pracovníků Dogpoint popis nebohých čtyřnohých němých tvaří, který dokladají i fotografie. "Na místě se nacházeli jak dospělí psi, tak štěňata, která alespoň některá měla být dle dostupných informací určena k prodeji. Jedná se o pejsky rasy jorkšírský teriér a biewer teriér," uvedli.

Chovem se podle nich linul extrémní zápach, většina z drobných pejsků nebyla v dobrém výživovém a zdravotním stavu. "K nám do Dogpointu přicestovalo deset psů. Můžeme říct, že spolupráce všech zúčastněných stran byla perfektní. Nyní už snad bude pejskům lépe," shrnula za všechny své obětavé zaměstnance Michaela Zemánková.

Daň za módní plemeno

V Útulku pro psy a kočky Tábor je momentálně pět jokšírů z této množírny. O jejich stavu a možné adopci se časem dočtete opět v jihočeských Denících. Tady se můžete podívat na video, kterým pracovníci útulku Na Vápenné strouze v podstatě zachytili nejen poraněné tělo, ale i malou psí duši. "Zdá se Vám to šílené? Je to tak, daň za módní plemeno za dobrou cenu je šílená," napsali k tomu.

Dalších 18 zubožených psů si z těchto nevhodných podmínek dovezli zaměstnanci Útulku Olomouc Ligy na ochranu zvířat ČR. Své dojmy také prezentovali veřejně na sociální síti.