Počty vězňů začaly stoupat po roce 2021. „Trend se zatím nijak nezpomaluje. Čekáme, že za rok touto dobou budeme opět v situaci, kdy kapacita pro ubytování vězněných osob nebude stačit,“ varoval Michailidis.

Od 1. ledna 2024 navíc začnou platit nové normy, podle kterých musí Vězeňská služba zajistit každému prvnímu vězněnému v cele šest metrů čtverečních prostoru a dalším vězňům minimálně čtyři metry čtvereční. „Ubytovací kapacita českých věznic se tím sníží přibližně o deset procent,“ upozornil.

Věznice na Borech. Ilustrační snímek
Česko má moc vězňů a recidivu. Řešení? Kratší tresty, lepší práce s odsouzenými

Bezpečnostní sbor má vyhrazených zhruba 12 tisíc tabulkových míst - z toho 7500 pro příslušníky a zbytek pro civilní zaměstnance. Neobsazených ale z těchto místo zůstává 1150, z toho téměř 800 u příslušníků, tedy například dozorců. V jednotlivých věznicích je nedostatek příslušníků různý, nejhorší situace je v obou pražských věznicích, ve Valdicích či Plzni. Ve Valdicích, kde si odpykává trest zhruba 800 lidí v režimu zvýšené ostrahy, chybí například přes 25 procent tabulkového stavu.

Nedostatek personálu vede k agresivitě vězňů

„Vězněné osoby si toho také všímají, ten stav nepřispívá k dobrým vztahům. Často zaznamenáváme neadekvátní chování a agresivitu ze strany vězněných, na kterou jsme ještě nedávno nebyli zvyklí. Případů fyzického napadení bylo dříve do deseti za rok. Loni jich bylo 48, čili téměř každý týden,“ řekl Michailidis. Uvedl, že vězni se také častěji než dříve pokoušejí o útěk.

Dostatek pracovních míst na trhu je pro úspěšnost zaměstnávání vězňů klíčový. Ilustrační foto
Vězni mohou dělat i v call centru. Práce pro ně je ale kvůli covidu málo

Vězeňská služba ročně přijme 400 až 500 nových příslušníků, kteří splní přijímací testy. Uspěje zhruba každý sedmý uchazeč. Většina odmítnutých zájemců neprojde psychotesty, které jsou zaměřené na emoční stabilitu. Michailidis zmínil, že v poslední době začínají být pro uchazeče problémem i testy fyzické. „Nemáme kam v téhle věci ustupovat,“ podotkl.

Řada příslušníků zároveň odchází, ať už v souvislosti s výsluhami či s vysokou psychickou náročností práce a častými přesčasy.

Věznice na Borech. Ilustrační foto.Věznice na Borech. Ilustrační snímekZdroj: Věznice Bory

Nováčkům Vězeňská služba nabízí náborový příspěvek ve výši 75 tisíc až 150 tisíc korun. Pro své členy má řadu benefitů, závodní stravování a třeba také možnost zapojit se do nového kurzu manažerského vzdělávání. „Můžeme nabídnout práci téměř ve všech regionech kromě Zlínského kraje, kde není věznice. Každý středoškolsky vzdělaný a zdravý český občan, který má předpoklady k úspěšnému projití přijímacím řízením, bude vítán,“ uvedl Michailidis.

České poště například předal pracovní nabídky podle jednotlivých věznic. Instituce je podle něj bude předávat lidem, kterým oznámí, že se s nimi kvůli rušení poboček musí rozloučit.

Nenormální počet vězňů

Vysoký počet vězňů na počet obyvatel v Česku není podle Michailidise normální. Na mnoho vězňů by podle něj bylo možné účinně působit mimo věznice, a to například domácím vězením. V Česku připadá na 100 tisíc obyvatel 180 vězňů, což je třetí až čtvrtý nejhorší výsledek v EU. Na jednoho vězně stát v průměru vynaloží 1900 korun denně.

Jakub Drápal, expert na ukládání trestů, výkon trestů či trestní politiku z Ústavu státu a práva Akademie věd
Recidiva? Řešením je komplexní péče, která v Česku neexistuje, říká Jakub Drápal

„Není normální, aby v bezpečné, vyspělé zemi bylo 180 vězňů na 100 tisíc obyvatel. Rakousko a Německo je bezpečné přibližně stejně jako Česká republika a počet vězněných je tam pod polovinou našich počtů,“ uvedl Michailidis. Například v Německu přitom podstatnou část vězněných tvoří cizinci z jiného kulturního prostředí, oproti tomu v Česku je mezi vězni cizinců zhruba jen osm procent a převládají mezi nimi kulturně blízcí Slováci.