Jednání probíhá za velkého zájmu médií i veřejnosti. Dorazili i zástupci Spolku Šalamoun, který proces dlouhodobě označuje za justiční zločin. Přišli také rodiče Petra Kramného. „Věříme, že soud obnovu povolí," prohlásil otec.

Kramný byl v roce 2016 pravomocně uznán vinným z vraždy své manželky a dcery. Zabít je měl elektrickým proudem v červenci 2013 během rodinné dovolené v Egyptě. Soud mu vyměřil osmadvacet let žaláře. Kramný od samého počátku vinu odmítal. Tvrdil, že svým blízkým neublížil. Podle něj zemřeli v důsledku otravy jídlem.

Závěrečný den jednání Krajského soudu v Ostravě s vyhlášením rozsudku nad Petrem Kramným, leden 2016.
Boj Kramného začíná. U ostravského soudu žádá o obnovu procesu

Jako první si vzala slovo Rejžková, která zopakovala své dřívější námitky. Hovořila také o znaleckém posudku, který má vyloučit smrt elektrickým proudem.

„Elektrický proud nevstoupil do těl zemřelých," řekla Rejžková. Zajímavostí je, že ani jednou z úst obhájkyně nezaznělo, že její klient sedí ve vězení za něco, co neudělal. Mluvila jen o pochybnostech a nesrovnalostech, které se týkaly posudků a nakládání s důkazy. Petr Kramný využil svého práva a zatím se nevyjádřil.

Kritika ostravských znalců

Jako svědek vypovídal znalec z oboru patologie, podle kterého nelze jednoznačně hovořit o smrti po zásahu elektrickým proudem. K ostravským znalcům, kteří dospěli k závěru, že šlo o smrt elektrickým proudem, byl velmi kritický. „Pro tuto teorii mají velmi chudé argumenty.

„Na elektřinu přišli kdovíkdy, až po půlroce. Byla to dodatečná diagnóza, když jim selhala teorie s otravou,“ řekl znalec, jenž kritizoval nedostatečný počet vzorků a jejich popis.

Gia Daniela Veselá u Krajského soudu v Plzni
Na likvidaci makléřky si měla najmout vraha Jonákovy manželky. Žena vinu popírá

„Kritizuji také, že jejich nálezy nebyly fotodokumentovány. Připadne mi to odbyté, téměř amatérské,“ dodal znalec, který měl také výhrady k reviznímu posudku. Jak na dotaz státního zástupce přiznal, sám žádné tělo zasažené elektrickým proudem nepitval.

Pokud by soud obnovu povolil, znamenalo by to zrušení původního verdiktu a propuštění Kramného na svobodu. Soud by následně pouze zvažoval to, zda jsou důvody pro uvalení vazby. O vině, či nevině by se rozhodovalo v novém procesu.

Jednání se mělo původně uskutečnit v síni číslo 52, bylo však přesunuto do místnosti číslo 7. „Jednání se přesouvá z bezpečnostních důvodů,“ uvedla bez bližších podrobností mluvčí ostravského krajského soudu Vilemína Hana Ondrušová. Svou roli zřejmě sehrála skutečnost, že do síně číslo 7 lze obžalované a odsouzené přivést přímo ze sousední věznice bez nutnosti průchodu veřejně přístupnými prostorami.

Odposlechy

Jednání bude pokračovat ve čtvrtek výslechy znalců, přehrávat se budou i odposlechy. Zda tento týden soud oznámí svůj verdikt, není zatím jasné.

Původně o osudu Kramného rozhodoval senát vedený předsedkyní Renatou Gilovou. Žádostí o obnovu řízení se na základě novely trestního řádu zabývá jiný senát. I kdyby Kramný u něho uspěl, zcela rozhodně nemá vyhráno.

Odročené hlavní líčení s Petrem Kramným u okresního soudu v Ostravě.
I kdyby Kramný uspěl se žádostí o obnovu procesu, skončí u soudkyně Gilové

Celý proces má totiž dvě fáze. V té první soud rozhoduje o povolení, či zamítnutí obnovy procesu. Pokud dospěje k závěru, že jsou dány důvody pro obnovu procesu, nastává druhá fáze. Tu jasně definuje novela trestního řádu s tím, že obnovené hlavní líčení povede senát, který původně rozhodoval – v tomto případě tedy senát soudkyně Gilové.