Celníci zadrželi dealera přímo v okamžiku předání. Na místě policisté a celníci zajistili téměř dva kilogramy metamfetaminu, z něhož se vyrábí pervitin, a další předměty sloužící k užívání a distribuci drog. Jak informovala Martina Kaňková ze Sekce pátrání - Generální ředitelství cel (SON), tato razie byla závěrečnou fází případu, který byl veden celníky z protidrogového oddělení v Plzni pod krycím názvem „KERN“.

„Pachatele vietnamské státní příslušnosti, drogu a peníze z prodeje zadrželi celníci na místě v okamžiku předání. Téměř dva kilogramy metamfetaminu našli ve skladu. Při dalších prohlídkách objevili a zajistili sušinu konopí, finanční hotovost v korunách a eurech, skleněné dýmky na pervitin, digitální váhy, značné množství igelitových sáčků a dalších věcí určených k uskladnění, vážení, ředění a balení drog. Jedno motorové vozidlo zajistili jako náhradní hodnotu. Za gram drogy pachatel inkasoval 33 EUR. Muž si svými obchody přišel nejméně na tři miliony korun,“ uvedla Kaňková.

Požár v areálu odpadu kovošrotu ve Štěrboholích 25. ledna 2023.
VIDEO: V hostivařském kovošrotu hořel odpad. Černý dým byl vidět zdaleka

Čeští celníci s kriminalisty na případu spolupracovali s policejními orgány Spolkové republiky Německo a s policejními orgány Rakouské republiky. Díky tomu se zjistilo, že zadržený muž několikrát prodal rakouským a německým státním příslušníkům dalších celkem 1,95 kilogramu krystalické látky obsahující metamfetamin, který následně vyvezli z České republiky. „Obchody se realizovaly v tržnici, kde pachatel provozoval několik stánků s běžným zbožím, zejména s textilem. V průběhu trestního řízení celníci zadokumentovali prodej téměř čtyř kilogramů krystalické látky obsahující metamfetamin, díky čemuž zjistili také prostory, které zadržený muž využíval k uskladnění metamfetaminu,“ pokračovala Kaňková s tím, že v těchto prostorách také muž s metamfetaminem manipuloval, vážil a balil do připravených igelitových sáčků.

„Osobními kontakty si na tržnici vytvořil síť dlouhodobých zákazníků, kteří za ním pravidelně či nepravidelně dojížděli ze zahraničí. Předběžné zkoumání ukázalo, že se jedná o vysoce kvalitní, a to až osmdesátiprocentní metamfetamin. Vzhledem k povaze a místu razie se na zadržení podílela nejen speciální složka celní správy SON, ale i policejní složka z Útvaru rychlého nasazení a příslušníci Národní protidrogové centrály,“ upřesnila Kaňková a dodala, že trestní věc byla s návrhem na zahájení trestního stíhání předána Národní protidrogové centrále Policie ČR. Obviněnému hrozí trest odnětí svobody v délce osm až dvanáct let.