Přední sklo auta odmetené od sněhu nebo očištěné od námrazy na velikost dlaně. A s takovým průzorem hurá do provozu. I s takovými případy se někdy setkávají strážníci městské policie v Brně. „Řidič musí mít ze svého místa výhled dopředu, dozadu i do stran a zákon přímo zakazuje řídit vozidlo, na němž jsou nečistoty, námraza nebo sníh, které by bezpečnému výhledu bránily,“ upozorňuje mluvčí Jakub Ghanem.


Nahrává se anketa ...

Vůz od sněhu, jako je vidět na ilustračním snímku u článku, jen s malým průzorem pro výhled řidiče, je očištěný takzvaně na tankistu. „A takto by to určitě vypadat nemělo. Určitě nestačí použít jenom stěrače nebo si vytvořit třeba jen malý průzor, jak to někdy motoristé dělají ve spěchu. Vynechat bychom při čištění neměli ani zpětná zrcátka,“ dodává Ghanem.

Neočištěné auto může napáchat velké škody. Například tento incident neskončil tragicky jen se štěstím:

Do čelního skla osobního auta podle všeho narazil kus ledu uvolněného z náklaďáku.
Děsivá nehoda u Troubska. Kus ledu z náklaďáku prorazil čelní sklo auta za ním

Velké nebezpečí při nedůkladném očištění vozu představuje také led, který se může z auta nečekaně uvolnit a napáchat velké škody, nebo dokonce zranění. „I proto je potřeba pamatovat na všechny části karoserie včetně střechy. Když se totiž vůz zahřeje od motoru, vytápěním kabiny nebo změnou počasí, mohou se kusy ledu odlomit a vážně ohrozit kohokoli. Ve větší rychlosti se led většinou vyprostí naprosto nečekaně a má potenciál napáchat nepříjemné škody,“ varuje mluvčí brněnské městské policie.