Provedli několik domovních prohlídek a prozatím zahájili trestní stíhaní jedné fyzické osoby.

„V úterý 23. listopadu provedla Národní centrála proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování (NCOZ) několik domovních prohlídek a prohlídek jiných prostor ve věci podezření na korupční jednání a manipulaci s veřejnými zakázkami Vlastivědného muzea v Olomouci dotovanými z prostředků Evropské unie,“ informoval mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej s tím, že případ spadá do působnosti Úřadu evropského veřejného žalobce (EPPO).

Výsledkem realizace NCOZ a EPPO je podle mluvčího prozatím zahájení trestního stíhaní jedné fyzické osoby.

„Pro pasivní úplatkářství a legalizaci výnosů z trestné činnosti související s výše uvedenou veřejnou zakázkou,“ sdělil Ibehej.

Případná manipulace s veřejnými zakázkami je předmětem dalšího šetření. Trestní stíhání obviněné osoby probíhá na svobodě.

Vánoční trhy v Olomouci, 25. listopadu 2021
Stánky v centru Olomouce zase otevřou, zrušené trhy nahradí "zimní jarmark"

Dva projekty z peněz EU

Vyjádření ředitele (VMO) Břetislava Holáska k projektům a situaci v muzeu se zatím získat nepodařilo.

Podle informací Deníku se jedná celkem o dva projekty spolufinancované Evropskou unií, a to Vybudování přírodovědné expozice a digitalizace a restaurování sbírek VMO a Virtuální muzeum ve výuce – využití novách digitálních technologií v propojení formálního a neformálního vzdělávání.

Jde o dvě kauzy, v nichž nakonec může být více obviněných osob. Pochybnosti byly podle dostupných informací u jednoho z nich již v minulosti, ne však takového rázu, aby vedly k podání trestního oznámení.

Digitalizace ve VMO už probíhá, postupně bude konzervováno, ošetřeno či restaurováno a poté nejmodernějšími metodami digitalizováno na 70 tisíc sbírkových předmětů.
Vlastivědné muzeum digitalizuje sbírky a chystá novou expozici

Hejtman: Je to z minulých let

Zřizovatelem VMO je kraj. Z tohoto titulu bylo hejtmanství o zásahu v minulém týdnu informováno.

„Celá situace je samozřejmě nemilá. O samotném vyšetřování nevíme žádné bližší informace. Je to z minulých let,“ reagoval hejtman Josef Suchánek.

Kdo je první obviněnou fyzickou osobou, nemá v tuto chvíli bližší informace ani vedení kraje.

V samotném muzeu je situace napjatá. Projekty, které se vyšetřují, ale pokračují i nadále.

„Kroky, které bychom nyní chtěli po domluvě s vyšetřovateli činit, by měly vést zejména ke stabilizaci a uklidnění situace v muzeu,“ uzavřel hejtman Suchánek.