"Požádali jsme Policii České republiky o spolupráci při hledání Evy Zámečníkové na českém území," potvrdila portálu sme.sk slovenská policie. Mezinárodní pátrání zajistilo slovenské policejní prezídium v rámci Schengenského informačního systému. Ten umožňuje efektivní pátrání po osobách a věcech ve 30 zemích tzv. schengenského prostoru.

Malgorzata (21) a Robert (36) u soudu
Bití, vydírání a znásilnění. Piknik Řekyně s polským párem skončil před soudem

Eva Zámečníková, obchodnice s květinami, si podle rozsudku 15. ledna 2014 objednala ve svém rodinném domě ve slovenské obci Chocholná-Velčice likvidaci jejího manžela, se kterým měla dlohodobé neshody. Vraždu měl provést recidivista Martin Adamkovič.

Opakované řízení

Ten před soudem dříve uvedl, že Zámečníková mu za vraždu slíbila 50 tisíc eur (1,26 milionu korun). Češka během líčení u soudu prvního stupně vinu popřela. Tvrdila, že se jí chtěl pomstít za to, že mu odmítla půjčit peníze, a že žádný důkaz nepotvrdil informace o vraždě a o zmiňované odměně.

Slovenské soudy se případem zabývaly opakovaně kvůli tomu, že slovenský nejvyšší soud dvě předchozí rozhodnutí soudu prvního stupně zrušil a případ vrátil k novému projednání. Soud původně v roce 2015 odsoudil Zámečníkovou k devíti letům vězení, ale speciální trestní soud ji loni osvobodil. Prokurátor se proti tomu odvolal a nejvyšší soud věc vrátil k dalšímu projednání.

Místo vraždy udání

Adamkovič v případu vystupoval jako korunní svědek. Zámečníková mu měla údajně také doporučit, aby si našel pro vykonání vraždy komplice, kterého by se pak po činu rovněž zbavil. Adamkovič však začal spolupracovat s policií. Vyšetřovatelé umístili na jeho tělo odposlouchávací zařízení, které zaznamenalo jeho setkání se Zámečníkovou. 

Jiří Trubačík u krajského soudu ve Zlíně
Ženu v baru brutálně zmlátil a pomočil. Útočník vyvázl s podmínkou

Vražda měla být spáchána v rodinném domě manželů v obci Chocholná-Velčice v okrese Trenčín. Podnikatelka ze Slovácka měla opatřit pistoli, s níž měl Adamkovič jejího manžela zastřelit. Zbraň však nebyla funkční, a tak žena změnila plán a řekla, aby jejího manžela zneškodnil paralyzérem a následně uškrtil gumovým švihadlem.