Během vládou vyhlášeného nouzového stavu, který trval od 12. března, se první takto závažný zločin objevil po měsíci. Bylo to 11. dubna v Otvovicích na Kladensku – a šlo o pobodání při večerní hádce mezi známými. „Dvaatřicetiletý cizinec pobodal 26letého známého, který ho pozval na grilování. Nožem poranil i jeho matku, která se mu snažila nůž z ruky vytrhnout,“ připomněla Suchánková okolnosti.

Již 15. dubna se objevil další případ vražedného pokusu; tentokrát na Mladoboleslavsku: v Psychiatrické nemocnici Kosmonosy. Jednatřicetiletá pacientka, jíž soud nařídil ústavní ochrannou léčbu, se vrhla na spolupacientku, již chtěla připravit o život. Naštěstí jí v tom personál zabránil. Tuto ženu už kriminalisté vyšetřují v souvislosti s jiným zločinem spáchaným loni. Tehdy mladičká pacientka napadla o generaci starší ženu, jež nepřešila – a ukázalo se, že na místě činu nebyla jen sotva zletilá pachatelka, ale i tato žena, dnes 31letá podezřelá.

Dokonanou vraždou za nouzového stavu přinesl partnerský konflikt, k němuž došlo 19. dubna v bytovém domě na Kolínsku. Muže bodla 33letá žena nožem do ramene, přičemž zasáhla tepnu – a zraněný vykrvácel.

Jako ublížení na zdraví, kdy však také není vyloučeno překvalifikování na vraždu, středočeští kriminalisté ještě vyšetřují večerní útok z 20. dubna v Lysé nad Labem, kde před výstavištěm 46letý muž pobodal 50letého, a hádku mezi bezdomovci, jež 15. května skončila tragicky v Kutné Hoře. Nůž tam držela v ruce 42letá žena. V prvním z těchto případů se oba muži pohádali už ve vlaku, jímž do Lysé nad Labem cestovali z Milovic. Konflikt pokračoval i po vystoupení – a vygradoval právě u výstaviště. Podezřelého, který z místa utekl, později policisté zadrželi v Milovicích.

V Kutné Hoře vedla ke smrti roztržka mezi bezdomovci v Nádražní ulici, kde se zřejmě muž dožadoval alkoholu a cigaret, žena mu nevyhověla – a v následné hádce ho kuchyňským nožem bodla do obličeje a do paže.