"Z hlášení na lince 156. Za Penny Marketem v Pardubicích šíleně řve nějakej Ukrajinec! Hlídkou na místě nalezen, marně vyzván, doběhnut a spoután 29letý uživatel návykových látek toho času i pod vlivem alkoholu. Čech jako poleno. Alespoň víte, jak vznikají ty legendy, kde za všechno můžou Ukrajinci," glosoval výjezd mluvčí Městské policie Pardubice jiří Sejkora.

A přidal další verzi známé koláže, která už půl roku paroduje různé veřejné půtky v Česku. Když nevíš, kdo za to může, sveď to na Ukrajince.

Když nevíš, kdo za to může, sveď to na Ukrajince.Když nevíš, kdo za to může, sveď to na Ukrajince.Zdroj: MP Pardubice

Událost se stala ve středu, od té doby se na Twitteru městské policie stala terčem řady ohlasů. Čtenáři se tu dělí o další zkušenosti, kdy Ukrajinci se pro mnohé Pardubáky stali obětními beránky, na které je bez důkazů a mylně sváděna řada výtržností ve městě. 

Deník proti fakenewsDeník proti fakenewsZdroj: Deník

"Asi byl zlitý tak, že hovořil 'neznámou řečí' a občan, ač jazykovými znalostmi nepolíben, se vlastenecky zamyslel," poznamenal pisatel Petr Pluháček. 

"Ještě chybělo, aby si volající postěžoval, že údajný Ukrajinec v Penny dostal nákup zdarma, zatímco on sám ho musí platit," přisadila si pisatelka s nickem Jana Zwratek Lemplová.  

Na sociálních sítích koluje dokonce informace, že vandalem, který předminulý týden zdemoloval u Paláce Pardubice autobus MHD, byl taktéž Ukrajinec.

"U nás si známá vymyslela, že ukrajinská uklizečka v jejich nemocnici krade a posílá léky domů, že to řeší celé oddělení. Stačilo se zeptat jejich staniční, kterou taky známe, a nikdy se u nich nic takového nestalo. Proč to ti lidé dělají?" přidal se pisatel s nickem choghdar. Jeho tweet dostal ve vlákně nejvíce lajků, téměř čtyři stovky.

"Normální je neříkat kdo to je, kdyz to nevíte," zní další z komentářů z pera Jakuba Šeligy. 

Jediným problémem nebyli sousedé, ale sama oznamovatelka. Ilustrační foto
Za životní neštěstí ženy z Pardubic dříve mohli Romové, dnes Ukrajinci

K podobnému případu vyjížděli pardubičtí městští strážníci v září. Zavolala jim tehdy notně podroušená 43letá žena se stížností na hluk od sousedů, kde žijí Romové. Strážníci ovšem na místě zjistili, že v celém domě je ticho a nemá ji skutečně kdo rušit. Jenže žena, z níž táhl rum, trvala na svém. Strážníci tudíž, aby učinili za dost, zaklepali na označené dveře, z nichž však nevyšla Romka, nýbrž Ukrajinka, jež zde bydlí jen krátce. Rozčilená oznamovatelka tudíž otočila a pro změnu označila obyvatele bytu, kteří mohou za všechny její problémy, už ne za Romy, ale za Ukrajince.