Dostal ho za to, že třináctileté dívce ze západních Čech, která byla tak naivní, že mu poslala svoji fotku v kalhotkách, ač ho znala jen přes sociální sítě, udělal ze života peklo. Velmi tvrdě ji vydíral a donutil ji k dalšímu zasílání stále odvážnějších snímků a videí a dokonce i k videochatům, během nichž na jeho rozkazy prováděla různé sexuální praktiky.

Gabriel B., jehož jméno ani tvář nelze zveřejnit, podle soudních znalkyň z oboru psychiatrie a psychologie trpí hebefilií, což je jedna z forem pedofilie, a byl u něj zjištěn i sadomasochismus. Kvůli sexuálním útokům na nezletilé dívky po internetu měl problémy už jako mladistvý.

Advokátka Lucie Hrdá a Bohumila Čiháková
Ke znásilnění české soudy přistupují jako ke špatné souloži, říká advokátka Hrdá

Opravdu pořádný malér si ale vykoledoval předloni na podzim, kdy se mu podařilo zkontaktovat třináctiletou školačku, s níž komunikoval přes instagram a messenger, a vylákat z ní odvážnější snímek. Ten pak použil k tomu, aby dívku vydíral. Žádal po ní zaslat nahá videa, jinak ho zveřejní.

„Poškozená mu ze strachu zaslala video, kde se hladila na nahých prsou. On jí následně začal prostřednictvím zpráv vyhrožovat, že pokud mu nepošle další fotografie a videa, kde je nahá, tak její předchozí video zašle její rodině a kamarádům. Proto si ho na instagramu zablokovala, avšak on ji kontaktoval přes messenger,“ popsal státní zástupce Jiří Richtr.

Sebrala odvahu a svěřila se matce

Gabriel B. poté zoufalou dívku donutil k zasílání dalších ještě odvážnějších fotek a videí a dokonce ji přiměl k tomu, aby během videohovoru plnila jeho zvrhlé sexuální příkazy. Když pak ale požadoval osobní setkání a orální sex, dívka si řekla „už dost“, sebrala odvahu a vše řekla matce. Spolu pak kontaktovaly policii.

Ilustrační snímek
Překvapivé statistiky: Kdy a od koho hrozí ženám nejčastěji znásilnění

„Psal mi, že mě vyzvedne u školy a že si to se mnou užije,“ popsala policistům sama školačka, která přiznala, že s Gabrielem B. komunikovala, ač ho nikdy neviděla a znala ho jen z jeho profilu, kde měl ovšem mnohem mladší fotku.

„Je to vše pravda až na to, že jsem se s ní chtěl setkat a mít orální sex, tím jsem ji jen strašil,“ řekl soudu mladík, jenž přiznal, že dívku našel náhodou při brouzdání po sociálních sítích, oslovil ji a když zareagovala, začal si s ní psát. „Napřed přátelsky, pak jsem ji začal vydírat. Tato komunikace mě vzrušuje víc než fyzický kontakt,“ přiznal.

Potvrdil, že opakovaně měnil svoje profily na sítích. „Komunikoval jsem s holkami mladšími 15 let, tak abych nebyl dohledán,“ vysvětlil.

Vězení? Příliš přísné, zhodnotil soud

Senát Krajského soudu v Plzni v čele se soudcem Tomášem Mahrem došel po provedení dokazování k závěru, že je mladík vinen skutky uvedenými v obžalobě. Byl mu uložen čtyřletý nepodmíněný trest, nařízeno ambulantní sexuologické léčení a státu propadly mobilní telefon a počítač, používané k páchání trestné činnosti, soud mu také uložil povinnost zaplatit poškozené odškodné ve výši 90 tisíc korun.

„Trest byl uložen pod spodní hranicí trestní sazby z důvodu, že soudní znalkyně konstatovaly, že má obžalovaný sníženou příčetnost,“ konstatoval Mahr.

Ilustrační snímek
Sexuálního násilí na dětech přibývá. Čtvrtina obětí u soudu nedostane odškodné

Odvolací Vrchní soud v Praze ale došel k názoru, že i tento trest je příliš přísný. Rozsudek ve výroku o trestu zrušil a nově obžalovanému uložil trest odnětí svobody v délce trvání tří let, který byl podmíněně odložen na zkušební dobu v délce pěti let.

„Soud dále vyslovil nad obžalovaným dohled a uložil mu ochranné léčení sexuologické v ambulantní formě,“ uzavřela mluvčí VS Praha Kateřina Kolářová. Rozsudek je pravomocný.