S marihuanou Miksa s krátkou přestávkou obchodoval v letech 2013 až 2015. "Dělal to, protože z toho měl peníze. Platil za kamarády v restauracích. Žil bohémským způsobem života," řekl dnes při zdůvodnění rozsudku soudce. Podle něj je trest přísný, ale odpovídá zákonu. "Společnost si uvědomuje, jak nebezpečné jsou drogy," řekl soudce ostravského krajského soudu.

Případem se původně zabýval Okresní soud v Karviné. Vrchní soud ale po odvolání rozhodl, že příslušným soudem je krajský. Proto se věc přesunula do Ostravy. Původní obžaloba se ale týkala čtyř lidí. Čelil jí Miksa a jeho tři komplicové. Mezi nimi byla i sestřenice obžalovaného a její přítel. Jejich část případu se však projednává samostatně.

Přečtěte si: Ujížděli zfetovaní a bez řidičáku. Občanky ale nechali strážníkům

Dnes tak před soudem v Ostravě stanul Miksa a jeho údajný komplic, o čtyři roky starší Tomáš Šimík. Podle obžaloby pro Miksu po nějakou dobu ukrýval větší množství nasušené drogy. Sám navíc marihuanu pěstoval. Spolupráci s Miksou ale Šimík u soudu popřel. Přiznal, že vypěstoval šest rostlin, které u něj policie našla. Za to dostal tříletý podmíněný trest se zkušební dobou stanovenou na pět let.

To se nelíbilo Miksovi, který ho nazval krysou. "Je mi líto, že jsem neřekl celou pravdu o panu Šimíkovi," vykřikl dnes u soudu, před nímž dříve odmítal vypovídat.

Miksa podle rozsudku postupně od různých lidí nakoupil okolo 15 kilogramů marihuany, kterou dál prodával. Především drogy nabízel ve dvou restauracích na Karvinsku polským odběratelům. Zdroje, odkud nakupoval, se různily. V jednom případě například najednou koupil víc než 11 kilogramů marihuany, za kterou zaplatil 825.000 korun, uvedla obžaloba.

Přečtěte si: Užívání marihuany k lékařským účelům? V Německu zákon prošel

V případě Miksy rozsudek ještě není pravomocný. Odsouzený si stejně jako státní zástupkyně ponechal lhůtu na rozmyšlenou. Jiná je situace u Šimíka. ten byl s verdiktem spokojen a vzdal se práva na odvolání. Stejně se rozhodla i státní zástupkyně. Rozsudek je tak pravomocný.