Dvě ženy, které zajišťovaly zájemce o očkovací certifikát „bez očkování“, jsou podezřelé ze spáchání trestných činů přijetí úplatku (trestní sazba až 5 let) a padělání a pozměnění veřejné listiny (až 3 roky). Další dvě osoby pracovaly ve vsetínském očkovacím centru a evidovaly zájemce do příslušných systémů, aniž by očkování fyzicky podstoupili.

„Obě jsou obviněny ze spáchání trestného činu padělání a pozměnění veřejné listiny. Mladší z žen je navíc podezřelá z přijetí úplatku (až 4 roky) a vzhledem k tomu, že zničila více než 70 dávek vakcíny, také z poškození cizí věci (až 1 rok),“ doplnil policejní mluvčí Petr Jaroš.

Libor K. je obžalován z pokusu o vraždu. Ostrava, 4. ledna 2022.
Střelba ze samopalu na Karvinsku. Bývalý milicionář řešil rodinné spory

Ženy tuto činnost prováděly nejméně od září 2021. Certifikát tak získalo minimálně 74 lidí napříč republikou.

„Vydání dalších osmi falešných certifikátů zabránili vsetínští kriminalisté,“ uvedl Petr Jaroš s tím, že zprostředkovatelky posílaly potřebné údaje o zájemcích pracovnici očkovacího centra a následně vybíraly od zájemců částky od dvou do sedmi tisíc za jednu dávku.

Tyto úplatky celkem dosáhly téměř půlmilionové hodnoty. Policistům se podařilo zajistit finanční prostředky v řádech statisíců. Jedna z pracovnic za navádění dat do systému dostala kosmetiku v několikatisícové hodnotě, druhá žádnou úplatu, ať materiální či finanční, nedostala.