Proto stanul Josef Říha (33 let, na snímku) z Nalžovských Hor ve středu před klatovským soudem.

Neštěstí se stalo 29. července 2015 před 15. hodinou. Říha, který přišel o řidičský průkaz už v březnu 2011, ale přesto od té doby opakovaně řídil motorová vozidla, jel tehdy na svém motocyklu Suzuki GSX R 750 od Klatov směrem na Horažďovice. Motocykl neměl platnou STK, navíc na něm měl Říha osazenou registrační značku, která patřila jinému stroji. V Hradešicích se střetl s 69letým tamním mužem, který chtěl na kole přejet přes přechod pro chodce, a to ve směru od školky, tedy z Říhova pohledu zleva doprava. Zatímco motorkáři se nic vážného nestalo, cyklista utrpěl řadu závažných zranění hrudníku, pánve i končetin. Vrtulník ho sice ještě převezl do nemocnice, tam ale muž zemřel. „Jeho zranění byla tak závažná, že ho nebylo možné udržet při životě," uvedli ve svém posudku soudní znalci z oboru lékařství.

Podle státního zástupce může za nehodu právě Říha, který jel příliš rychle. „Jel nepovolenou rychlostí kolem 71 km/h. Pokud by jel v místě povolenou rychlostí do 50 km/h, poškozený by vozovku stačil přejet," konstatoval v obžalobě státní zástupce.

O nehodě jsme psali zde: Cyklista nepřežil střet s motorkářem

Říha před soudem odkázal na svoji výpověď z přípravného řízení. Policistům tehdy řekl, že neštěstí nezavinil. „Rychlost jsem v obci snížil na 50 km/h. Neměl jsem funkční tachometr, ale rychlost jsem podle zkušenosti odečítal z otáčkoměru. Kdyby šlo střetu zabránit, zabránil bych mu. Jezdím od třinácti," uvedl Říha, který nikde nepracuje a byl v minulosti již sedmkrát soudně trestán, mimo jiné i za řízení motorového vozidla pod vlivem alkoholu. I při nehodě v Hradešicích panovalo podezření, že byl pod vlivem omamných látek, policistům se ale nepodařilo zjistit, zda tomu tak bylo, či nikoli. Vysvětlili to tím, že vzhledem ke zranění mu nebylo možné test udělat hned po nehodě a když za ním přijeli do nemocnice, už tam nebyl, protože ji po ošetření svévolně opustil (to ale jeho advokát popřel). Líčení bude pokračovat v dubnu. Říhovi hrozí maximálně tři roky vězení. Pozůstalí po něm požadují odškodné přes pět milionů korun.

Čtěte také: Propuštěnému vrahovi hrozí deset let