"Krajský soud provedl podrobné precizní dokazování. Máme za to, že veškeré rozhodné skutečnosti podrobil soud přezkumu. Krajský soud shledal obžalovaného vinným. Byl jedinou osobou, která se v té době nacházela na místě činu (…). Snažil se velmi pečlivě zahladit stopy, což důkazní situaci také zkomplikovalo," řekl v odůvodnění soudce Milan Kučera.

Jihočeské vraždy z loňského
roku najdete ZDE

Státní zástupce Roman Tibitanzl uvedl, že obžalovaný Pavel Brož loni v dubnu škrtil svou o deset let mladší známou, když byl u ní na návštěvě. Nakonec ji udusil, když jí přes hlavu navlékl igelitový pytel od briket. Její polonahé tělo hodil potom do jímky na vodu a zakryl ji prknem. Muž byl opilý a pod vlivem pervitinu. Šestačtyřicetiletý muž byl dosud osmkrát trestán, naposledy za vraždu dostal trest 12,5 roku. Propuštěný byl v roce 2019.

Ženě bylo večer špatně, po alkoholu. "Nevolnost poškozené je důležitá. Řekla mu (Brožovi), že chce spát. Obžalovaný se přesto na místo (činu) vrátil s motivem, že chtěl s ženou v uvozovkách zapařit nebo mít sex. Taková konstrukce nedává smysl, poškozená si přála být sama. Především považujeme za nepravdivou verzi, že obžalovaný dvě a půl hodiny dopíjel na místě zbytky alkoholu, zatímco poškozená spala a na obžalovaného nereagovala. Ve světle důkazů jsme přesvědčeni, že nejprve zaútočil na poškozenou a poté se jal zahlazovat stopy," řekl soudce.

Byla těhotná

Kučera dále řekl, že Brož zmařil dva lidské životy, když zabil těhotnou ženu. "Po celou dobu (projednávání) neprojevil náznak lítosti, až na slova v závěrečné řeči. Útok vedl vůči bezbranné ženě," řekl soudce.

Ženu našli policisté po třech dnech pátrání v jímce na vodu na dvoře domu v Netolicích, kde bydlela s nezletilou dcerou. "Neublížil jsem jí, neměl jsem jediný důvod. Nicméně je mně líto, co se stalo," řekl dnes Brož u soudu.

Podle obžaloby vypil loni Brož několik piv, pil také vodku a šňupl si půl gramu pervitinu. Sám Brož podle obžaloby uvedl, že když se opije, je agresivní. Připustil, že už měl po alkoholu výpadky paměti. Podle Brožova bratra měl obžalovaný problémy s alkoholem od 18 let, jednou bratra i škrtil, řekl Tibitanzl. Brož také sbíral novinové výstřižky o násilných trestných činech, svazek byl několik centimetrů silný.

"Za velmi podstatné je nutno zmínit závěr znaleckého posudku, že pobyt obžalovaného na svobodě je nebezpečný pro společnost, zejména bude-li užívat alkohol nebo návykové látky (…). Má sklon k záměrnému zkreslování skutečnosti. Je to zvlášť závažný zločin vraždy," řekl Tibitanzl. Podle znalců netrpí muž duševní poruchou. S ženou chtěl mít podle obžaloby sex, ženě ale nebylo dobře. "Lze tušit motiv vraždy," řekl státní zástupce.

Brožova obhájkyně Pavla Martínková podá odvolání. "V této věci neexistují žádné přímé důkazy, to je potřeba vzít v úvahu. Ty nepřímé důkazy lze spočítat na prstech jedné ruky a v žádném případě netvoří ucelený řetězec nepřímých důkazů. Klient od počátku řízení tvrdí, že čin nespáchal," řekla ČTK obhájkyně.

Dcera zavražděné a matka zavražděné žádají odškodnění, každá 2,1 milionu Kč. Dceři soud přiznal 1,4 milionu, matce zavražděné milion. Dcera se po smrti matky musela přestěhovat, změnit školu. "Přišla o svého nejbližšího člověka," řekl u soudu její zmocněnec.

Nezabíjel poprvé

Brože už jednou za vraždu odsoudili. V říjnu 2006 napadl v Netolicích muže v rodinném domku svého kamaráda. Zasadil mu tehdy šest bodných a řezných ran, byl podnapilý. Soudce řekl, že podoba s touto starší vraždou je "až zarážející". "Tehdy se obžalovaný ve večerních hodinách uvedl do stavu opilosti a v nočních hodinách se vrátil do bytu muže, s nímž měl předtím konflikt. Po alkoholu jedná nepředvídatelně a na malicherné záminky reaguje brutálním násilím. Často se jedná o útok na krk," řekl soudce.