U krajského soudu pokračovalo ve středu hlavní líčení v procesu čtveřice mužů ve věku 55, 69, 71 a 73 let, kteří před dvěma lety unesli v Ústí nad Labem ženu. Motivem činu bylo podle státního zástupce výkupné milion korun od partnera ženy.

BYLI SPOLU V KAMBODŽI

Strůjcem únosu měl být 55letý Petr R., který je jako jediný z obžalovaných ve vazbě. Jednomu ze seniorů podle obžaloby nabídl 30 tisíc korun, ten si vzal na pomoc dva své kamarády. 

„Přišel za námi s tím, že bychom měli podržet jednu ženskou, dokud její partner nezaplatí dluh. Měli jsme za to dostat 30 tisíc korun,“ řekl u soudu už dříve jeden z únosců 69letý Pavel H.

U soudu ve středu tři hodiny vypovídal právě partner unesené ženy, který je momentálně ve výkonu trestu za řízení pod vlivem alkoholu. Z jeho výpovědi vyplynulo, že údajný režisér únosu Petr R. byl rodinný přítel s tím, že žádné dluhy vůči němu prý neměl. Dokonce se spolu obě rodiny setkaly i na dovolené v Kambodži a v Thajsku. 

Podle výpovědi je možné navíc spekulovat o tom, že za únosem stálo kšeftování s marihuanou. Měsíc před únosem měl totiž ženin partner předat synovi Petra. R. krabice s marihuanou. K obchodu ovšem nedošlo.

DOŠLO NA SEBEOBVIŇOVÁNÍ

“V garáži pod benzinovou stanicí ONO jsem měl krabice s marihuanou připravené, dal jsem je do dodávky. Přijeli dva policisté, zdálo se to jako běžná kontrola. V dodávce objevili krabice, vyndali je a nechali mě jet. Z pozice orgánů činných v tresným řízení se mě na to až do dnešního soudu nikdo nedotazoval,” uvedl partner ženy, který se následně před soudem už odmítl k dalším dotazům v souvislosti s marihuanou vyjadřovat. Jeho obhájce upozornil na sebeobviňování v trestním řízení. 

Samotný únos se odehrál 21. ledna 2016. Obžalovaní muži si počkali na ženu před školkou, kam chodilo její dítě. Představili se jako policisté, strčili ji do auta a odvezli za město, kde ji několik hodin drželi v chatě. Přes hlavu jí hodili svetr, který oblepili lepicí páskou.

Když ale zjistili, že po nich pátrá policie a že výkupné tedy žádné nedostanou, ženu odvezli zpátky domů. Ta dodnes trpí zdravotními i psychickými problémy. “Často mluvila ze spaní, až křičela. Než usínala, tak jsem ji objímal. Tohle období bylo hodně špatné, oba dva jsme brali léky,” dodal její partner.