Nákup zbraně, pistole. Ilustrační snímek
Držení zbraní z pohledu lidí: Většina Čechů podporuje zpřísnění podmínek

GIBS je podle Hendrycha zhruba ve třetině či polovině svého šetření, dokončit ho chce do dvou až tří měsíců. „Zatím jsme nezjistili skutečnosti, který by nám dávaly podezření či zjištění, že došlo ke spáchání trestného činu příslušníkem policie,“ řekl. Inspekce nezahájila žádné trestní řízení. GIBS podle Hendrycha vyhodnocuje tisíc stran dokumentů či kamerové záznamy, kterých je asi 100 GB.

Zveřejnění zprávy

Opozičním poslancům vadilo, že jim policie nechce poskytnout zprávu úřadu vnitřní kontroly policejního prezidia. Na základě zákona o svobodném přístupu k informacím ji podle Vondráška v nejbližší době dostanou některá média. Z větší části však policie žádosti zamítla, zpráva bude proto v těchto částech začerněná.

Vondrášek zdůraznil, že pokračuje šetření GIBS a trestní řízení v případu samotné střelby, kde si právo informovat veřejnost vyhradilo státní zastupitelství. Dokument obsahuje celou řadu informací, které mají přímý dopad na pokračující trestní řízení. „Jsem přesvědčen o tom, že pokud bych ji jinak poskytl, porušil bych rozhodnutí státního zástupce i trestní řád,“ uvedl.

Kamery útoku osamělého střelce nezabrání, myslí si experti:

V reakci na střelbu na pražské univerzitě se otevírá debata o policejním využití nejnovějších technologií a umělé inteligence. Existují nástroje schopné v reálném čase identifikovat hledané osoby. Ilustrační snímek
Sci-fi realitou? Kamery na ulici tragédii neodvrátí, tvrdí zastánci svobody

Podle šéfa výboru Pavla Žáčka (ODS) se většina členů výboru ztotožnila se stanoviskem policejního prezidenta, že poslanci do dokumentu nyní nahlédnout nemůžou. Poslanci dnes zásah na FF UK probírali s Vondráškem a Hendrychem více než hodinu za zavřenými dveřmi. Podle Jany Mračkové Vildumetzové (ANO) ale nebyl důvod jednání uzavřít. „Já se několikrát zeptala, co jsme se dozvěděli takového, že by to muselo být v neveřejném režimu,“ uvedla. Nedozvěděla se ani to, proč nemůže dostat k dispozici zprávu vnitřní kontroly, dodala. Výbor se k zásahu na FF UK ještě vrátí.

Vnitřní kontrola policie v lednu ve své zprávě uvedla, že policisté při zásahu i při předchozím pátrání po podezřelém postupovali správně, lepší měla být ale krizová komunikace se zástupci školy. Při pátrání po studentovi kvůli jeho možným sebevražedným úmyslům neinformovali vedení fakulty, ale jen přítomné zaměstnance školy.