Případ se ve středu v noci rozšířil po sociálních sítích, kde výrazně začal poutal pozornost veřejnosti.

Ke konfliktu mělo dojít podle mluvčího uherskohradišťské radnice Jana Pášmy ve chvíli, kdy dvoučlenná hlídka strážníků Městské policie Uherské Hradiště konala kontrolu v Havlíčkově ulici.

Při ní bylo zjištěno porušování mimořádného opatření, jímž se zakazuje pohyb a pobyt bez ochranných prostředků dýchacích cest.

„Přestupku se měl dopustit muž ročníku 1980, který nerespektoval nařízení plynoucí z výše uvedeného mimořádného opatření a opakovaně odmítl prokázat svou totožnost,“ uvedl Jan Pášma.

Video zásahu (načtení někdy může trvat několik vteřin): 

Dotyčný podle něj rovněž odmítl použití prostředku k zakrytí úst a nosu a přes výzvy a poučení strážníků se pokusil z místa vzdálit.

Ilustrační foto.
Šetření zákroku strážníků v Ostravě-Porubě proti ženě bez roušky: Nechybili

Kromě záplavy veskrze rozhořčených komentářů se k zásahu vyjádřil na svém facebookovém profilu také starosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha.

„Ano, i já jsem jej viděl. A také se mně nelíbil. Ale než vynesu unáhlené závěry, nejdřív prošetřím, co se skutečně stalo, co incidentu předcházelo a další okolnosti, které se případu týkají. Zítra vás budu informovat, až budu mít všechny informace,“ uvedl ve středu večer starosta. 

Zákrok policistů bude důkladně prošetřen

„Vzhledem k tomu, že při zákroku byly použity donucovací prostředky a také proto, že u události bylo přítomno malé dítě, které muže doprovázelo, nařídil starosta města Stanislav Blaha (ODS) důsledné prošetření celého zákroku s důrazem na adekvátnost užití donucovacích prostředků,“ upřesnil Jan Pášma.

Prověření toho, jak strážníci plnili své zákonné povinnosti, se starosta hodlá osobně věnovat.

„Celou událost považuji za velmi politováníhodnou, hlavně kvůli přítomnosti malého dítěte. Pokud se prokáže, že samotný zákrok byl neadekvátní, budou vyvozeny patřičné důsledky. V tuto chvíli jsou oba strážníci až do vyřešení případu postaveni mimo službu“.

Na letišti Točná zachvátil požár hangár s historickými letadly.
VIDEO: Na letišti Točná zachvátil požár hangár s historickými letadly

Pokud se prokáže osobní selhání strážníků, je uherskohradišťský zastupitel Michal Dvouletý (Soukromníci Svobodní Nezávislí - Naplno pro Hradiště) připraven na ně podat i trestní oznámení.

Možná se změní se pravidla

Pakliže postupovali podle pravidel, chce udělat vše proto, aby se tato pravidla změnila.

„Přiznám se, že pro mne jako otce malých dětí, jsou zveřejněné záběry noční můrou. Proto se nehodlám s takovými postupy smířit,“ poznamenal Michal Dvouletý.

Evakuace domu v Kollárově ulici v Plzni.
Evakuace domu v centru Plzně, zplodin se nadýchali policisté i obyvatel domu

Nechce však ani obhajovat nedodržování vládních nařízení, byť si o nich myslí své.

„Je nemyslitelné, aby kdokoliv skončil kvůli nenasazenému respirátoru s obličejem na zemi, byl přiškrcován zasahujícím městským strážníkem a to vše před zraky tříletého syna, který byl v okamžiku zásahu strážníkem dokonce odstrčen, a nebýt přihlížejících občanů, zůstal by v daný okamžik na ulici zcela sám,“ dodal Michal Dvouletý.