„Případ si  převzala služba kriminální policie a vyšetřování, která bude nyní zjišťovat souvislost mezi zraněními, které žena utrpěla a jejím úmrtím. Za tímto účelem si vyžádáme znalecké posudky z oboru zdravotnictví,“ sdělila policejní mluvčí Ivana Baláková. Podle ní, policisté budou zjišťovat souvislosti a určí právní kvalifikaci případu až po nashromáždění všech potřebných podkladů.

Velký pes seniorku, která se pohybovala za pomoci chodítka, srazil k zemi na veřejné cestě, vláčel ji po zemi, pokousal v obličeji, na temeni hlavy, na nohách a na rukách. „Zranění si vyžádala její hospitalizaci na traumatologickém oddělení českolipské nemocnice. Vzhledem k prožitému stresu na tom paní byla i velmi špatně psychicky,“ uvedla již v pátek Baláková.

Případ během středečního odpoledne nejprve dokumentovali policisté z obvodního oddělení v Novém Boru. Policisté jméno majitele psa znají. Jedná se o obyvatele Novoborska a nyní mu hrozí trestní stíhání. Policisté chovatele už předběžně vyslechli. To, že mu pes utekl, popřít nemohl, nicméně argumentoval tím, že to bylo poprvé.

Zraněné a napadené ženě pomohla mladá místní obyvatelka Lenka a její přítel Martin, kteří od ní běsnícího psa dokázali odehnat a postarali se o ni až do příjezdu záchranky z České Lípy. „Jejich statečný zásah proti rozzuřenému psovi nebyl úplnou samozřejmostí, protože oba riskovali, že se jeho agrese obrátí proti nim. Za to, jak se zachovali, jim patří velký respekt,“ ocenila Baláková.

Někteří obyvatelé Pihelu však policisty informovali o tom, že tu doga pobíhala po veřejné cestě a naháněla lidem strach v minulosti už vícekrát.
„Zprávou jsem otřesen. K pobíhajícím psům do Pihelu jezdili strážníci vícekrát, smutné je, že se pak jejich majitelé ještě cítili dotčeni, přitom jsou za svá zvířata plně odpovědní,“ prohlásil starosta Nového Boru Jaromír Dvořák. „Apeluji na všechny komu psi utíkají, aby si uvědomili tuto svoji obrovskou odpovědnost apsům věnovali maximální péči,“ zdůraznil starosta Dvořák.

V Pihelu, kde jednadevadesátiletá žena žila na víkend plánovali svůj masopust, který ale kvůli tragédii zrušili. „Je to veliké neštěstí, zasáhlo nás, proto jsme masopust přesunuli na druhého března,“ řekl Daniel Nerad z osadního výboru v Pihelu. „Hodně jezdím na kole a na každé vsi se pohybují „milióny“ psů, ale lidé je nemají pod kontrolou, není to vážně vůbec dobrý pocit,“ poznamenal Nerad.

Místní lidé z hrůzného útoku téměř oněměli. Zbytečnou ztrátou života jejich sousedky jsou šokováni. „Ve středu jsem jela kolem toho psa, a viděla ho, jak kouká přes plot, seděl tam na takové zídce a říkala jsem si, jak to že ji nepřeskočí. Ještě jsem ho ukazovala malému synkovi, aby psa viděl,“ vzpomínala jedna z vesničanek. „Hrozně nás mrzí, co se stalo, protože byla ohromně milá, příjemná stařenka, mávala na naše děti, ony jí také vyhlížely, kdy zase půjde a mávaly, volaly „babi“, řekla žena, která si nepřála zveřejnit své jméno.