Případ s „lékařem z Jemenu“ řeší kriminalisté z územního odboru Plzeň – venkov. Třiačtyřicetiletá žena se s ním seznámila přes sociální sítě. Jen po krátké komunikaci chtěl po ní, aby zaplatila několik tisíc eur potřebných k proclení balíčku, který jí údajně poslal.

„Žena se zachovala správně, peníze neposlala a ani si na jeho naléhání žádné nepůjčila. S údajným doktorem ukončila komunikaci na sociální síti a nahlásila jeho profil správci sítě,“ popsala postup ženy policejní mluvčí Eva Červenková.

Podvodníci se vydávají třeba i za zaměstnance doručovatelů. A lákají z lidí jejich přístupové kódy k internetovému bankovnictví
Jednání s podvodníkem z internetu na vlastní kůži. Pochlubil se, kolik si vydělá

Jenže tím to neskončilo. Pachatel ženu kontaktoval na její e-mail, kde začal vyhrožovat likvidací jí i její rodiny. Pro umocnění svých vyhrůžek navíc poslal fotky jejího domu a jejich příbuzných. „Ani po těchto vyhrůžkách se žena nezalekla a místo zaslání peněz přišla celou věc oznámit na policii. Policisté v tomto případě zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu vydírání,“ doplnila k tomu Červenková.

Podvodník ženu připravil o 300 tisíc

Druhý případ, kdy poškozená sedmačtyřicetiletá žena zareagovala na inzerát s nabídkou prodeje dvou fríských koní a řeší jej policisté na Blovicku, už dopadl hůře. Žena se s prodejcem přes e-mail domluvila na ceně za koně i za jejich přepravu z Nizozemska a peníze i poslala.

„Přepravní společnost, která měla koně převézt do České republiky, ale požadovala další doplňující platby za očkování, stravu a jiná další povolení. Když slibovaní koně v domluvený čas nedorazili, přišla žena celou věc oznámit na policii a v celkovém součtu přišla o 300 tisíc korun. Policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání podvodu,“ uvedla k tomuto případu Červenková.